Городище та селище, с. Сапожин
- Останнє оновлення: Понеділок, 17 травня 2021, 15:54
- Перегляди: 1773
Городище та селище Сапожин 11-13 ст.
(с. Сапожин, Рівненського (Корецького) району)
Пам’ятка археології місцевого значення
Взята на державний облік Рішення виконкому Ровенської обласної ради
депутатів трудящих № 102 від 17.02.1970
Городище літописного поселення Сапогинь розміщується в селі на мисоподібному виступі височини, обмеженому із півночі та заходу долинами двох струмків, поблизу місця їх злиття.
Пам’ятка відома у науковій літературі з кінця XIX ст., обстежувалась у 1960 р. П.О. Раппопортом та Б. А. Прищепою у 1984 та 2004 роках.
У літописі під 1151 р. уміщено розповідь про те, як дорогобузький князь Володимир Андрійович вислав багато питва Мстиславу Ізяславичу, що вів угорське військо на допомогу батьку до Києва, і попередив князя про наближення ворожого війська на чолі з Володимиром Володаревичем галицьким. Однак на попередження Володимира Андрійовича угри не звернули уваги і їх, п’яних, перебили галицькі воїни біля Сапогиня.
Майданчик городища овальний у плані, розмірами 100x90 м (площа 0,75 га), по периметру був захищений валом, який краще простежується із західної та південної сторін, тут він має висоту до 1 м. Біля північного і східного країв майданчика городища є сільські садиби, на цих ділянках вал знівельований. Територія давнього укріплення використовується під городи. У підйомному матеріалі тут зібрано уламки гончарних горщиків кінця XI - середини XIII ст.
Поселення XI - середини XIII ст. лежить на південь від городища, на західному схилі правого берега струмка.