Городище, с. Грабів

ks0092 gorodysche grabiv 1

Городище 10-11 ст.
(с. Грабів, Рівненського району)

Пам’ятка археології місцевого значення
Взята на державний облік Рішення виконкому Ровенської
обласної ради депутатів трудящих № 102 від 17.02.1970

  Пам’ятка  розташована на східній окраїні села, на мисоподібному виступі на лівому березі р. Усті.

  Фортеця була збудована в Х ст. і використовувалась в епоху Київської Русі до початку ХІІ ст.

  Городище обстежувалось польськими археологами в 20-30-х роках XX ст., львівськими археологами у 60-70-х роках XX ст., С.В. Терським у 1988 р., Б.А. Прищепою у 1986, 2009 рр.  

  Городище складається з трьох частин. Північний мисовий майданчик (дитинець) чотирикутний у плані, розмірами 45x80 м, його денна поверхня понижується від центру до країв на 1,0-1,5 м. Від продовження височини із півдня цей майданчик відділений ровом завглибшки до 4 м від рівня площадки. З інших сторін його схили стрімкі, мають висоту 8-10 м. Майданчик використовується під городи, тут на зораній поверхні зібрано поодинокі уламки гончарних горщиків Х-ХІ ст.

  Другий укріплений майданчик (південний) має в плані неправильну трикутну форму, його довжина по лінії південний захід - північний схід 330-350 м, а із заходу на схід - 220 м (площа 3 га). По периметру оточений валом заввишки 2,5-3,5 м від рівня майданчика. Зовні висота схилу від вершини валу до підніжжя пагорба 8-10 м (зі сходу), 5-6 м (із півдня), 3-4 м (із північного заходу). Поверхня майданчика рівна, лише в південній частині на місці давнього в’їзду, там де вал має розрив, дорога піднімається по дну спеціально влаштованого узвозу чи давнього яру. Сліди ще одного в’їзду простежуються в західному куті площадки, тут вал теж має розрив. У південно-східній частині цього майданчика стоїть дерев’яна Георгіївська церква, на північ від неї розміщене кладовище. Західна частина майданчика використовується під городи, у підйомному матеріалі тут на зораній поверхні зібрані уламки гончарних горщиків Х-ХІ ст.

  Третій майданчик розміщується на схилі височини на північний захід від двох попередніх в ур. Звіринець. Він овальний у плані, розмірами 280x120 м, має нерівну поверхню, розчленовану улоговинами, які поглиблюються на північ, у бік давньої долини. З півдня і сходу третій майданчик захищений двома описаними вище майданчиками городища, а з північного заходу він мав свою лінію оборони, яка проходила вздовж краю пагорба. Схил був штучно підрізаний і підсипаний, так що утворився дугоподібний у плані вал завдовжки' близько 270 м. Гребінь цього валу, як і весь майданчик, розорюється, сучасна висота зовнішнього схилу валу становить 3-4 м. У підйомному матеріалі на майданчику зібрані уламки гончарних горщиків Х-ХІ ст.

  Пам’ятка є рідкісним для Волині великим городищем із складним плануванням – витвором військово-оборонної архітектури періоду Київської Русі.

ks0092 gorodysche grabiv 2

ks0092 gorodysche grabiv 3

ks0092 gorodysche grabiv 4

ks0092 gorodysche grabiv 5

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація