Управління культури і туризму Рівненської облдержадміністрації

Братська могила бійців УНР, м. Костопіль

ks0057 mogyla bijciv unr kostopil 1

Братська могила воїнів Армії УНР

Пам’ятка історії місцевого значення,
взята на державний облік розпорядженням представника президента України
у Рівненській області від 25.10.1993 № 477

розташована  за адресою: вул. Грушевського, на території Свято-Олександра Невського храму, м. Костопіль, Рівненський район, Рівненська область.

  Історія цієї братської могили повертає нас у далекий 1919 р., у лютий місяць. Це був один з найдраматичніших періодів в історії УНР. Уряд та військо після боїв з переважаючими силами більшовицьких військ змушені були залишити столицю України м. Київ. Тимчасово столицею Української держави стало місто Рівне, а навколишня Волинська земля була тим острівцем, де зберігалася українська влада. Місто Рівне також стало центром штабу Північної групи українських військ.

  Північна група армії УНР, головнокомандуючим якої було призначено генерал-хорунжого Олександра Петровича Греківа, після короткого переформування завдала свій перший рішучий удар. Уже 17 лютого 1919 р. розпочалися запеклі бої з більшовиками. А 20 та 21 лютого – вирішальні бої за залізничну станцію та місто Костопіль. У результаті дводенного бою з переважаючими силами московсько-більшовицьких окупантів війська Армії УНР відступили. Але коли з локомотивного депо станції Здолбунів підтягнулися українські бронепотяги, наступ було поновлено по всьому фронту.

  24 лютого в результаті блискавичної операції більшовицькі війська зазнали нищівного розгрому і були звільнені Костопіль, Березне, Моквин, Малинськ, Немовичі, Сарни.

  Під час бою за  місто Костопіль 24 лютого було взято в полон 2125 більшовиків та здобуто велику кількість трофеїв: 21 вагон зброї, 30 гармат, 70 кулеметів, 64 вагони харчів, фуражу, коней та іншої військової амуніції, один бронепотяг.

  Це була одна з найвизначніших військових операцій періоду визвольних змагань УНР. Внаслідок Костопільсько-Сарненської операції  московським більшовикам було завдано нищівного удару. Під час битви за місто Костопіль, більшовики втратили свого відомого командира, комдива 22 дивізії Р.К.К.А., колишнього полковника царської армії, запеклого російського шовініста Шестов’ятова, 50 червоних командирів і комісарів та 4400 червоногвардійців. Однак були втрати і в лавах Українського війська. У бою за місто Костопіль смертю героїв полягли козаки Армії УНР,  які з великими почестями були поховані біля стін Свято-Олександра  Невського храму в Костополі.

  У роки польської окупації силами численних українських патріотичних громадських організацій на братській могилі вояків Армії УНР було встановлено оригінальний пам’ятник з місцевого базальту. З приходом у 1939 р. більшовиків була спроба його знищення. Але невідомими патріотами він був схований у землі. і таким чином вбережений від наруги московської окупаційної влади. На початку 1990-х рр., у перший рік незалежності України, активістами Руху пам’ятник було відновлено.

  А 22 лютого 2004 р. на фасаді залізничного вокзалу ст. Костопіль за ініціативою народного депутата України Василя Червонія було встановлено меморіальну дошку.

ks0057 mogyla bijciv unr kostopil 2

ks0057 mogyla bijciv unr kostopil 3

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація