Управління культури і туризму Рівненської облдержадміністрації

Пам’ятний знак Нілу Хасевичу

ks0015 pamjatnyk khasevych 1

Пам’ятний знак Нілу Хасевичу

Пам’ятка історії місцевого значення,
взята на державний облік наказом начальника управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації від 26.12.2017 № 182,
розташований за адресою: Рівненська область, м. Рівне, вул. Директорії, 33013.

  Автор пам’ятного знака Нілу Хасевичу – київський скульптор Петро Глем’язь.
  У листопаді 2005 р. до 100-річчя з дня народження Н. Хасевича у мікрорайоні «Північний» м. Рівне, був відкритий пам’ятник-погруддя. Виготовлено погруддя Ніла Хасевича з ініціативи та за кошти Рівненського інституту Міжрегіональної академії управління персоналом (МАУП), частково до цього долучилася й обласна організація Всеукраїнського об’єднання «Просвіта».
  Ніл Хасевич – український художник, графік. Активний громадський і політичний діяч. Народився 13 (24 за н. ст.) листопада 1905 р. в с. Дюксин (тепер Костопільський район Рівненської області). У 1925 році екстерном закінчив один з рівненських навчальних закладів. Здобув перші художні навички у приватній творчий майстерні Василя Леня у Рівному. З 1926 року навчається у Варшавській академії мистецтв. У 1936 році повертається на Волинь. Ніл Хасевич був активним громадським та політичним діячем, членом Волинського Українського об’єднання (з 1935 р.), секретарем мистецького гуртка «Спокій». Під час Другої світової війни долучився до підпільної роботи у лавах ОУН. Його знали під псевдонімами «Бей», «Зот», «Левко», «Рибалка». 1943-1944 рр. очолював політико-пропагандистську ланку групи УПА-Північ, якою командував «Клим Савур» (Дмитро Клячківський). Співпрацював з рівненським часописом «Волинь» (редактор У. Самчук). Автор ескізів усіх нагород та відзнак УПА. Очолював технічну ланку крайового проводу ОУН на Волині. Створив у підпіллі кількасот графічних творів, малюнків, ескізів. Повний кавалер Хреста Заслуги ОУН (отримав всі три ступені).
  4 березня 1952 року загинув у бою з оперативною групою Рівненського УМДБ на хуторі біля села Сухівці Рівненського району.
  У 2008 р. пам’ятний знак був перенесений до корпусу Рівненського інституту МАУП, що по вул. Білій.
  У 2012 році обласна організація Української народної партії звернулася до міського голови Рівного В. Хомка з пропозицією викупити пам’ятник у МАУП (у зв’язку з припиненням функціонування її філіалу у місті) з метою збереження скульптури. Депутати Рівненської міської ради вирішили передбачити кошти на викуп пам’ятного знака та створили комісію, яка визначить місце його встановлення.
  Урочисте відкриття пам’ятного знаку відбулося 14 жовтня 2012 р. з нагоди 70-ї річниці створення Української повстанської армії. Встановили погруддя Ніла Хасевича у центральній частині міста, на бульварі Директорії згідно розпорядження міського голови № 760-р від 20.07.2012 р. «Про встановлення пам’ятного знаку-погруддя Нілу Хасевичу».

ks0015 pamjatnyk khasevych 2

ks0015 pamjatnyk khasevych 3

ks0015 pamjatnyk khasevych 4

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація