Городище та селище Острожець Х-ХІ ст.
- Останнє оновлення: Четвер, 01 квітня 2021, 15:36
- Перегляди: 1947
Городище та селище Острожець Х-ХІ ст.
(с. Острожець, Дубенського району)
Пам’ятка археології національного значення (охоронний № 170011-Н)
Взята на державний облік Рішення виконкому Ровенської обласної ради депутатів трудящих від 17.02.1970 № 102
Занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2009 № 928
Городище знаходиться на східній окраїні села в ур. Городище.
Пам’ятка відома з кінця XIX ст., обстеження проводили П.О. Раппопорт у 1961 р., В.В. Ауліх у 1966 р., Б.А. Прищепа у 2013 р.
Давня фортеця розташована на мисоподібному виступі лівого берега струмка поблизу впадіння його в р. Зборів. Складається з одного укріпленого майданчика оточеного потужним валом (4 – 6 м) і глибоким ровом (3 – 4,5 м) перед ним. Планування укріплення не зв’язане із рельєфом місцевості. У нього дві сторони прямі (південна і східна), сходяться під прямим кутом, а дві інші – дугоподібні в плані. В’їзд розташований в південно-західній частині і являє собою прорив у валу і земляну перемичку, яка проходить крізь рів з помітним підвищенням у бік майданчика. Розміри майданчика 70×80 м. П.О. Раппопорт відніс такі городища до «волинського типу». В підйомному матеріалі на майданчику городища зустрічаються уламки гончарних горщиків Х–ХІ ст.
Селище знаходиться на протилежному березі струмка, на захід від городища на мисоподібному виступі правого берега струмка, ця територія використовується під городи. Ґрунти чорноземні на лесоподібних суглинках. В підйомному матеріалі зустрічаються уламки гончарних горщиків Х–ХІ ст.