Управління культури і туризму Рівненської облдержадміністрації

Городище, смт. Зарічне

ks0007 gorodysche zarichne 1

Городище та селище 10-11 ст. (смт. Зарічне, Вараського району)

Пам’ятка археології національного значення (охоронний № 170007-Н)
Взята на державний облік Рішення виконкому Ровенської обласної ради депутатів трудящих № 102 від 17.02.1970
Знаходиться в 1 км на схід від смт. Зарічне, в заплаві правого берегу р. Стир, в урочищі Городище.

  В 10-11 ст. на території городища знаходилось давньоруське дюнне укріплене поселення, розташоване на кордоні між землями слов’янських племен волинян і дреговичів.

  Пам’ятка була відкрита в 1957 році Поліським загоном Волинської археологічної експедиції Інституту археології АН СРСР. Обстежувалась Русановою І.П. в 1957 р., Прищепою Б.А. та Кияном Е.Ф. в 1988 р.

  Укріплене поселення споруджено біля північного краю піщаного підвищення, що знаходиться в 500 м. на південний захід від хутора Пішаниця. Округле в плані, розмірами 55×60 м. По периметру обмежене валом, висота якого з зовнішньої сторони 1,5- 2 м. Площадка помітно підвищується до центру. З південної сторони городище додатково захищено двома дуговидними в плані ровами. Відстань між ними 30 м. Культурний шар на городищі слабо насичений знахідками, його потужність 0.3 м.

  Піщане підвищення на південь від городища було заняте давньоруським селищем. Площа підвищення 250×100 м., з заходу підвищення обмежене старицею р. Стир, а з північного сходу – болотистим лугом , висота над заплавою – 1,5-2 м. Як показала зачистка берегового схилу біля краю селища, потужність культурного шару тут складає близько 0,5 м., в ньому зустрічаються багаточисленні уламки давньоруської кераміки X-XI ст.

ks0007 gorodysche zarichne 2

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація