Городище, с. Бабка

ks0006 gorodysche babka 1

Городище та селище 9-10 ст. (с. Бабка, Вараського району)

Пам’ятка археології національного значення (охоронний № 170002-Н)
Взята на державний облік Рішення виконкому Ровенської обласної ради депутатів трудящих № 102 від 17.02.1970
Знаходиться в 2 км. на північний схід від села Бабка, в урочищі Городище.

  В 9-10 ст. на території городища знаходилось давньоруське укріплене поселення, розташоване на кордоні між землями слов’янських племен волинян і дреговичів.

  Пам’ятка була відкрита в кінці 19 ст. і описана В.Б. Антоновичем. В 1957-1958 роках Поліський загін Волинської археологічної експедиції Інституту археології АН СРСР під керівництвом Ю.В. Кухаренко провів археологічні дослідження пам’ятки.

  Городище займає східний край невисокого піщаного підвищення, що тягнеться з заходу на схід. Укріплення майже кругле в плані, обнесено концентричним земляним валом висотою близько 5 м. Діаметр площадки 30 м. Вона задернована вкрита кущами та деревами. Центральна частина дещо підвищена, а ближче до валу понижується. Під час розкопок 1957-1958 років площадка повністю досліджена. Потужність культурного шару в центрі 0,2 м. В заглибинах вздовж валу знайдено 13 ям заглиблених в материк на 0,5-1,2 м. від рівня сучасної поверхні. Ці ями в плані неправильно овальної форми, витягнуті вздовж валу. На дні декількох ям знаходились кам’яні печі або залишки кострищ. Культурний шар мало насичений знахідками, знайдені уламки ліпного та гончарного посуду. В південній частині площадки біля валу знайдено трупоспалення в урні. При дослідженні насипу вала знайдені залишки згорілих дерев’яних конструкцій вала, що сповзли вниз по схилу. Одночасно з розкопками укріплених площадок городища проводились обстеження селища. Приблизно в 30 м. на північний захід від городища було досліджено 436 м. кв. площі пам’ятки. Потужність культурного шару перевищує 0,4 – 0,5 м. Крім уламків ліпного та гончарного посуду були знайдені залізний ніж та уламки великих точильних брусків. На дослідженій площі відкриті дві напівземлянки прямокутної форми, заглиблені в материк на 0,2 м. Довжина сторін у них 4-4,5 м. Печі глинобитні зроблені на дерев’яному каркасі. Поряд з житлами знаходились господарські та стовпові ямки.

ks0006 gorodysche babka 2

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація