- Останнє оновлення: П'ятниця, 25 грудня 2015, 12:22
До збірки, зокрема, ввійшли два радянські однойменні художні фільми:
- статично-психологічний «Тарас Шевченко» Петра Чардиніна (1926 р.), де головну роль блискуче виконав Амвросій Бучма. На момент створення фільм був однією з найдорожчих постановок в українському радянському кіно: уперше до зйомок були залучені спеціалісти з історії, етнографії, літературознавства;
- соцреалістичний «Тарас Шевченко» фільм Ігоря Савченка. Роль Шевченка тут зіграв Сергій Бондарчук. З біографії поета режисер обрав давно повторювані сюжетні та драматичні повороти – це період від повернення з Петербурга до участі в Кирило-Мефодієвському товаристві, від арешту до заслання.
3 листопада 1964 року в Києві відбулася прем’єра нового фільму про Тараса Шевченка «Сон», де у ролі поета дебютував Іван Миколайчук – майбутня ікона української кінематографії. Режисер Володимир Денисенко обрав за наративну рамку сатиричну поему «Сон» як тло для створення ще одного шевченкового байопіку із канонізованою життєвою траєкторією: від сільського хлопця до впливового культурного діяча. «Сон» - це спроба полеміки з радянським образом Кобзаря, створеним Ігорем Савченком.
Окремо в рамках колекції варто відзначити екранізацію «Наймички» (1963), картину в досить специфічному, але дуже важливому для українського кіно жанрі опери (композитор М. Вериківський). Головну роль виконала Віра Донська-Присяжнюк.
Фільми документального блоку, що складається зі стрічок «Тарас Шевченко. Спадщина» і «Тарас Шевченко. Надії» (1994-1995) та «Дві долі» (2007) проливають світло на окремі періоди у біографії поета й художника (переважно пізній) і допомагають відчути фактологічний і соціальний контекст, в якому Шевченко жив і писав.
Фільми передані в обласний краєзнавчий музей та обласну державну універсальну бібліотеку.
Фільми можна замовити для перегляду у відділі мистецтв обласної універсальної бібліотеки (пл.Короленка,6) та у кінотеатрі м.Березне.