Моніторинг збереження нематеріальної культурної спадщини
- Останнє оновлення: П'ятниця, 11 вересня 2020, 16:28
- Перегляди: 1076
На звернення Українського центру культурних досліджень у 2020 році проведено моніторинг заходів по збереженню елементів нематеріальної культурної спадщини Рівненщини, внесених до Національного переліку України:
«Бортництво» (Житомирська і Рівненська область)
«Традиція обряду «Водіння Куста» у селі Сварицевичі Дубровицького району Рівненської області»
Наказом Міністерства культури України від 30 травня 2018 року № 465 до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України з ініціативи Громадської організації «Бортники України» включено «Бортництво» (Житомирська і Рівненська область),(охоронний номер 011.нкс).
Наказом Міністерства культури України від 16 листопада 2018 року № 995 включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України (охоронний номер 014.нкс).
Обласною державною адміністраціє були надіслані матеріали щодо елемента нематеріальної культурної спадщини «Бортництво», на райдержадміністрації Березнівіського і Рокитнівського райони, на елемент «Традиція обряду «Водіння Куста» у селі Сварицевичі на райдержадміністрацію Дубровицького район з проханням розробити заходи щодо забезпечення життєдіяльності елементів та включити їх до стратегій сталого розвитку територій, на якій знаходиться найбільша концентрація носіїв даних елементів для продовження життєздатності, зважаючи на загрози сучасному побутуванню елементів нематеріальної культурної спадщини. Заходи мають визначати стратегію та організаційну основу фінансово-господарських, адміністративно-управлінських умов для збереження та розвитку елементів.
Координаторами в області з даних питань визначено обласний центр народної творчості та обласний краєзнавчий музей.
У 2020 році на звернення Українського центру культурних досліджень було проведено моніторинг заходів по збереженню даних елементів.
Пріоритетним у даному напрямку є здійснення підтримки громад де є такі осередки та активні промоційні заходи з їх популяризації. Серед таких заходів: щорічна обласна премія за збереження та охорону нематеріальної культурної спадщини імені заслуженого майстра народної творчості Ганни Леончук і започаткування обласних та всеукраїнських фестивалів у громадах, акція «Мистецтво одного села» в обласному центрі.
За кошти гранту голови облдержадміністрації та голови обласної ради створено документальні фільми про обряд «Водіння Куста» у селі Сварицевичі.
Короткий сюжет про цю традицію був наданий для загальноукраїнського медіа BBCUkraine, редактори BBCUkraine включили сюжети про обряди у випуск новин, який виходить щодня зі студії у Лондоні. Загальносвітове медіа помістило відео до банку сюжетів, звідки його використовують інші офіси з різних країн. Журналістам сподобався автентичний спів та обряд, що зберігся на Поліссі.
З метою підтримки бортництва надано грант голови облдержадміністрації та голови обласної ради на проект «Відновлення та навчання виготовленню старовинних бортницьких інструментів». Результати проекту представлені на фольклорно-етнографічному святі «Музейні гостини», радіопередачі «Теорія всього» (Рівне:суспільне), міжнародному круглому столі «Бортний промисел на Поліссі:дослідження,збереження та популяризація » (м. Вишгород,Київської обл., у групі «Бортники України» в соціальній мережі Фейсбук. Триває міжрегіональна культурна співпраця по бортництву, нещодавно на Рівненщині, відбулась презентація Національного проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі» на чолі з куратором, директором Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидатом історичних наук Владою Литовченко.
Більш детально інформацію про рейтинг можна знайти у категорії «Культурна спадщина».