Управління культури і туризму Рівненської облдержадміністрації

Городище та селище, с. Городець

ks0061 gorodysche gorodec 1

Городище та селище Городець Х-ХІ ст.
(с. Городець, Вараського району)

Пам’ятка археології місцевого значення
Взята на державний облік Рішення виконкому Ровенської обласної ради
депутатів трудящих № 102 від 17.02.1970

Городище розміщується за 3 км на північ від села в ур. Замок,
на окремому підвищенні на лівому березі р. Горині.

  Пам’ятка відома у науковій літературі з кінця XIX ст., обстежувалась у 1899 р. співробітниками Городоцького музею. Під час розвідки в 1935 р. О. Цинкаловський знайшов на городищі уламки гончарних горщиків X ст. та залізну сокиру. Пам’ятку обстежили у 1954 р. Ю.В. Кухаренко, у 1961 р. П.О. Раппопорт, Б. А. Прищепа у 1987, 2002, 2012 роках.

  Фортецю було збудовано на східному краю природного піщаного підвищення на заплаві лівого берега р. Горині. Підвищення має розміри 160x260 м, максимальна висота над заплавою 2,5-3,5 м, воно використовується під городи. Майданчик городища округлий у плані, розмірами 45x40 м (площа 0,2 га), по периметру оточений валом, а з напільної (західної) сторони також прокопано рів. Він має глибину 2-3 м при ширині до 10 м. Вал заввишки 2,0-2,5 м і завширшки 6-8 м. Із південного заходу вал має розрив на місці давнього в’їзду. З північної сторони до укріпленої площадки раніше підходило русло р. Горині. В результаті розмиву берега зовнішній схил валу тут пошкоджений, тому вдалося простежити, що його насипано з жовтого піску. Потужність гумусного ґрунту на площадці 0,4-0,6 м, в ньому трапилося кілька уламків стінок і вінце від гончарного горщика XI ст.

  Поселення розміщується на височині на захід від городища. У підйомному матеріалі тут зібрано уламки горщиків X - початку XI ст. Металеві вироби представлені бронзовими накладною бляшкою і сережкою. Знайдена О. Цинкаловським на городищі залізна сокира має вирізний обух з виступами на тильній стороні і боковими виступами, відноситься до типу IV за класифікацією А. М. Кірпічнікова, такі вироби були поширені у Х-ХІ ст. Зібрані матеріали свідчать про те, що городище і поселення існували в Х-ХІ ст.

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація