Георгіївська церква, с. Боремель
- Останнє оновлення: Середа, 09 червня 2021, 17:16
- Перегляди: 1886
Георгіївська церква
Пам’ятка архітектури місцевого значення (охор. № 145-Рв), взята на державний облік
рішенням Рівненського облвиконкому від 28.07.1990 № 140
Церква розташована за адресою: с. Боремель Дубенський район Рівненська область.
Боремель (Буремля) вперше згадується як міське поселення в 1366р. В минулому мав укріплений замок і величний палац Чацьких (не збереглися). Церква будувалася за архітектурно-просторовими та конструктивними канонами, характерними для волинського храмобудування.
Георгіївська церква побудована на південній околиці села , виконує роль вертикальної домінанти, розташованої на підвищеному лівому березі р. Стир (тепер Хрінницьке водосховище).
Дерев’яний, тризрубний, безстовпний, однобаневий храм на мурованому фундаменті.
Над головною навою влаштовано восьмерик з масивною банею. Завершення бані – декоративна сліпа люкарна з маківкою. З заходу до головного входу в бабинець прибудовані невеликі сіни з двома дверима – на південь та на захід. До північної стіни вівтаря прибудована ризниця. Ззовні стіни ошальовані горизонтальними дошками. Покрівля – нефарбована оцинкована жерсть.
На перетинці над вхідними дверима до бабинця зберігся старовинний різьблений напис з датою будівництва церкви: ”ДомЪ сеи гдє вN созда Року Божій 1775 М-ца Іюліа 26”
В церкві знаходиться унікальний за своєю стилістикою бароковий іконостас з елементами стилю рококо, що демонструє традиції греко-кактолицького храмобудування та низка творів іконописного малярства, які потребують спеціального мистецтвознавчого дослідження.
Церква є характерним взірцем дерев’яної сакральної архітектури Волині 2-ї половини XVIII ст.
Фото 2. Східний фасад.
Фото 3. Північний фасад.
Фото 4. Західний фасад.
Фото 5. Напис над вхідними дверима до бабинця.
Фото 6. Іконостас.
Фото 7. Царські врата.
Фото 8. Вид підбаневого простору.
Світлини 1 - 7 фотофіксація 2006 року.