Управління культури і туризму Рівненської облдержадміністрації

Здвиженська церква, с. Малеве

ks0094 zdvyzhenska tserkva maleve 1

Здвиженська церква (дер.)

Пам’ятка архітектури місцевого значення (охор. № 3296-Рв),
включена до державного Реєстру пам’яток наказом
Міністерства культури від 26.04.2013 № 364

Церква розташована за адресою: с. Малеве, Дубенський район, Рівненська область.

  Церква розташована в центральній частині села Малеве, на прямокутній в плані земельній ділянці, північна сторона якої прилягає до головної вулиці села (вул. Набережна, 8).
 
  Неподалік в південному напрямку протікає р. Стир. Очевидно, що і існуюча територія церкви, і центральна зона села в східному та західному напрямках, виступають історичним ядром даного поселення.

  Орієнтація церкви традиційна – вівтарем на схід.

  Храм відіграє роль помітної архітектурної домінанти в цій частині села і візуально добре сприймається з північного напрямку, зі сторони головної вулиці.

  Будівля дерев’яна, зрубної конструкції. Об’ємно-просторова композиція храму являє собою  одноверхий, п’ятитризрубний, хрещатий в плані храм із дзвіницею, прибудованою до бабинця. Центральний зруб дещо вищий за однакові по висоті зруби бабинця,  вівтарної частини, північної та південної прибудов.

  Приміщення бабинця та нави наближені в плані до квадрата. Вівтарна частина – шестигранна в плані. Перший ярус дзвіниці дещо ширший в плані від бабинця. Головний вхід до храму традиційно влаштований з заходу через нижній зруб дзвіниці. Церква має також два входи безпосередньо до центральної нави – з півдня та півночі, акцентовані ганками з невеликими дашками на стовпчиках.

  З північної та південної сторін до вівтарної частини прибудовано два невисокі приміщення – відповідно ризниці та паламарні.

  Природне освітлення головної нави забезпечується двома спареними вікнами в північній та південній стінах, а також вікнами на кожній грані восьмерика над навою, двома вікнами – в бабинці, двома – у вівтарній частині, по одному  в ризниці та паламарні. Прибудована дзвіниця має два вікна більшого розміру у південній та північній стінах першого ярусу, а на другому ярусі, де розміщені дзвони, – чотири віконні прорізи з глухими стулками.

  Стіновий матеріал – дерев’яний брус. Стінові конструкції зрубів, «восьмерика», дзвіниці та прибудов до вівтаря ззовні мають горизонтальне шалювання з дощок. Зсередини більша частина зрубних конструкцій опоряджена ДВП.

  Храм має доволі розвинуту систему зовнішнього опорядження: зовнішні кути зрубів підкреслені пілястрами з дощок, верхи зрубів акцентовано карнизним профілем, вікна мають декоративне обрамлення. Основні елементи зовнішнього декору виділені фарбою білого кольору.

  Над центральним зрубом знаходиться підбанник у вигляді масивного, однак дещо вужчого восьмерика, кожна сторона якого має віконний отвір з трикутним верхом. Перехід від "четверика" до "восьмерика" здійснено за рахунок кутових трикутних тромпів ("вітрил") та похилих зрубів. Завершення восьмерика виконано у вигляді восьмигранної бані грушоподібного профілю, котра в свою чергу завершується гранчастою маківкою цибулястої форми з металевим хрестом нагорі.

  Форма даху над бабинцем – двосхила, над вівтарем - п’ятисхила з покрівлею з  оцинкованої жерсті. Над дзвіницею влаштовано дах наметової форми.

  Покрівлі виконано з оцинкованої жерсті, пофарбованої в сірий колір.

  Церква є показовим взірцем дерев’яного церковного будівництва на Волині в другій половині XIX ст. В її архітектурних формах яскраво проявилися характерні риси тогочасного дерев’яного храмобудування Волині в так званому «синодальному» стилі з очевидними проявами неросійської стилістичної традиції.

ks0094 zdvyzhenska tserkva maleve 2

Фото 2. Загальний вигляд з південного cходу.

ks0094 zdvyzhenska tserkva maleve 3

Фото 3. Загальний вигляд з північного cходу.

ks0094 zdvyzhenska tserkva maleve 4

Фото 4.  Загальний вигляд з північного заходу.

ks0094 zdvyzhenska tserkva maleve 5

Фото 5. Фрагмент головної бані.

ks0094 zdvyzhenska tserkva maleve 6

Фото 6. Інтер'єр головної нави з іконостасом.

ks0094 zdvyzhenska tserkva maleve 7

Фото 7.  Вид підбаневого простору.

Фото 1 - 7 П.Ричкова, 2011 р.

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація