Будинок повітової каси хворих, м. Рівне
- Останнє оновлення: Четвер, 20 травня 2021, 17:29
- Перегляди: 1921
Будинок колишньої „Повітової каси хворих”
Пам’ятка архітектури місцевого значення, взята на державний облік наказом
управління культури і туризму облдержадміністрації від 05.09.2018 № 148.
Пам’ятка розташована за адресою: вул. Михайла Драгоманова, 9, м. Рівне.
Будівництво Рівненської повітової каси хворих на вулиці Драгоманова, колишня Сенаторська, ще пізніше — Калініна, завершено й урочисто відкрито у грудні 1929 року - амбулаторія «Каса хворих». Зведена на пожертви місцевих меценатів та за активного сприяння комісара каси хворих Каменецького. Організація „Повітова каса хворих” опікувалась медичним обслуговуванням малозабезпечених мешканців Рівного та околиць. Своєрідна система соціального страхування давала можливість отримати безкоштовну медичну послугу працюючим та їх сімʼям. У ХХ ст. в будинку розміщувався гінекологічний корпус пологового будинку № 1. За часів радянської влади ця благодійна лікарня була передана під пологовий будинок. Головним лікарем закладу був Микола Прохоров. На передодні Другої Світової війни, тут розпочав свою карʼєру Борис Квашенко – унікальний фахівець в галузі акушерства та гінекології. За часів німецької окупації лікарня на Драгоманова слугувала лише окупантам. Після звільнення міста радянськими військами, пологовий будинок відновлює свою роботу. Відбудову здійснює рівненський архітектор Б. Андреєв. Після переведення пологового у інший будинок, в приміщенні на Драгоманова, 9 залишилась тільки жіноча консультація. З 2014 року будинок знаходиться в оренді апеляційного суду Рівненської області.
Будинок „П” подібний у плані, двоповерховий. Обʼємно - просторове вирішення будівлі базується на основі простих геометричних форм.
Вирішення північного та південного фасадів – симетричне. Композиція північного фасаду підпорядкована осі симетрії, яка підкреслена виступаючим аттиком на чотирьох іонічних колонах. По обидва боки від композиційної осі, ритмічно розміщені вікна прямокутної форми. Рустовані кути підтримують симетричну композицію. Бічні фасади (східний та західний) із характерним членуванням вікон за ритмо-метричним рядом.
Цоколь штукатурений, обличкований великогабаритною керамічною плиткою. Площини фасадів – штукатурені, пофарбовані у світло-жовтий колір. Кути та карниз пофарбовані у білий колір. Дах двосхилий, покритий листовою сталлю, без деталей та декору.
План будинку – коридорного типу із одностороннім розміщенням приміщень від коридора. Вертикальні звʼязки забезпечують три маршеві сходи залізобетонні, із мурованими поручнями. Вхідна частина запроектована із холом. Із двору влаштовані входи у підвал. Підлоги паркетні, керамічні та із лінолеумним покриттям.
Стилістичне вирішення вказує на стиль „класицизм” при формуванні архітектурного образу будинку.
Будинок є зразком містечкової забудови, притаманної для періоду класицизм - один із унікальних, спеціалізованих будинків медичного обслуговування.
Фото 2. Загальний вигляд будинку (до ремонту 2017 року).
Фото 3. Східний фасад будинку (до ремонту 2017 року).
Фото 4. Головний (північний) фасад будинку. Світлина 2017 року.
Фото 5. Деталі оздоблення. Світлина 2017 року.
Фото 6. Західний фасад будинку. Світлина 2017 року.
Фото 7. Вид з південного сходу. Світлина 2017 року.