Гімназія, м. Рівне

ks0084 gimnazia rivne 03

Гімназія

Пам’ятка архітектури національного значення (охор. № 599),
взята на державний облік Постановою Ради Міністрів УРСР від 24.08.1963 № 970

Розташована за адресою: вул. Драгоманова, 19, м. Рівне, Рівненської області.

  Закладання фундаменту під головну будівлю гімназії відбулося 11 серпня 1836 року. У церемонії взяв участь князь Любомирський, представники міської громади. Проект споруди, на замовлення князя, виконав відомий придворний архітектор Бургійон за участю професора архітектури Міховича. В 1839 році будівля гімназії була завершена. Первісна назва вулиці, на який розташувалась споруда – Гімназійна, або Директорська. Будівля Рівненської чоловічої гімназії пов’язана з іменами Миколи Костомарова, Пантелеймона Куліша, Володимира Короленка, Ніла Хасевича. Окрім навчального закладу, який ще мав статус реального училища, в стінах цієї будівлі перебував департамент освіти уряду Директорії, очолюваний Іваном Огієнком, куратором округу шкільного Волинського Воєводства. З 1922 року в споруді розміщувалося управління Волинського шкільного округу, згодом Рівненський обком КП(б)У. В часи окупації – Рейхскомісаріат «Україна», а з 1944 року будинок знов зайняв Рівненський обком компартії. У 1975 році обкомівський будинок передали в розпорядження Рівненського краєзнавчого музею. Музейна експозиція була відкрита в грудні 1978 року.

  За функціональною типологією: культурнопросвітницька будівля. Збудована в стилі пізнього класицизму. Будівля цегляна, потинькована, прямокутна в плані, з двома симетричними ризалітами по дворовому фасаді, двоповерхова, без підвалів і мансардних поверхів. По осі головного фасаду – шестиколонний тосканський портик, що вінчається трикутним фронтоном. Фасади членовані міжповерховим і вінчаючим карнизом складного профілю. Внутрішнє планування – коридорне, з двобічним розташуванням приміщень. З вестибюлю першого поверху на другий ведуть дерев’яні сходи з балясинами. В деяких залах другого поверху збережена ліпнина.

  Збудована в 1839 році будівля Рівненської чоловічої гімназії будь яких суттєвих перебудов екстер’єру не зазнала. Натомість зміна функцій з навчально-виховної на адміністративну, а згодом на культурнопросвітницьку призвела до втрат і переробок інтер’єру пам’ятки. Найбільш вагомою є втрата домової СвятоПреображенської церкви на першому поверсі і актової зали – на другому. Останнього капітального ремонту споруда зазнала перед відкриттям музейної експозиції 1978 року. Спостерігаються деякі зміни в планувальній структурі будинку. Постійна експозиція музею виставлена в 23 залах. Авторами проекту художнього оформлення були художники В. Гвоздинський і Ф. Бобрик.

  Сьогодні в Рівненському обласному краєзнавчому музеї експонується та зберігається близько 140 тисяч експонатів. Вони представляють археологічну, нумізматичну, етнографічну, природничу колекції, документи, нагороди, особисті речі відомих діячів краю. Особливе місце належить творам волинського іконопису. Львівським історичним музеєм на постійне експонування передані чисельні експонати, серед яких «Острозька Біблія» 1581 року. Окрасою мистецької збірки музею є роботи відомого скульптора Томаша-Оскара Сосновського, виконані з білого мармуру в стилі академічного неокласицизму.

Територія музею розташована в затишній зоні неподалік від історичного середмістя. Щороку у травневі дні на майдані перед музеєм проводяться фольклорно-етнографічні свята «Музейні гостини».

ks0084 gimnazia rivne 01

 Фото 2. Вид з алеї між вул. Соборною та Драгоманова. Фотофіксація 2014 року.

ks0084 gimnazia rivne 02

 Фото 3. Вхід на територію комплексу. Фотофіксація 2014 року.

ks0084 gimnazia rivne 12

 Фото 4. Світлина поч. ХХ ст.

ks0084 gimnazia rivne 04

 Фото 5. Вид з північного сходу. Фотофіксація 2014 року.

ks0084 gimnazia rivne 05

 Фото 6. Меморіальна дошка на фасаді музею на честь В.Г.Короленка.

ks0084 gimnazia rivne 06

 Фото 7.  Інтер'єр. Виставкова зала.

ks0084 gimnazia rivne 10

 Фото 8. Інтер'єр. Вестибюль 2-го поверху.

ks0084 gimnazia rivne 07

 Фото 9. Скульптура "Спляча красуня" Томаша-Оскара Сосновського.

ks0084 gimnazia rivne 09

 Фото 10. Зала "Волинської ікони" Рівненського краєзнавчого музею. Фотофіксація 2014 року.

ks0084 gimnazia rivne 08

 Фото 11. Актова зала Рівненського реального училища. поч ХХ ст.

ks0084 gimnazia rivne 11

 Фото 12. Церква в ім'я Преображення Господа. кінець ХІХ ст.

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація