Музично-драматичний театр, м. Рівне

ks0081 dramteatr rivne 01

Рівненський обласний академічний український музично-драматичний театр

Пам’ятка архітектури місцевого значення (охор. № 11-Рв), взята на державний облік
розпорядження Представника Президента України від 03.09.1992 № 268

Пам’ятка розташована за адресою: площа Театральна, 1, м. Рівне.

  Будинок театру на 800 місць зведено в 1960 році за типовим проектом, прив’язку якого для будівництва в м.Рівне було здійснено під керівництвом архітектора О.Крилової. Під час пожежі 1977 року будівля була майже вщент знищена. В процесі реконструкції 1979-1983 років, здійсненої за проектом інституту „Діпроміст” (м.Київ), будівлю було розширено: добудоване східне і західне крило та північний корпус, які утворили відкритий внутрішній двір. Сьогодні кількість місць для глядачів становить 629.

  Будівля театру розташовується в центральній частині міста, є основним композиційним елементом Театральної площі, що відкривається на головну вулицю міста – Соборну.

  Видовищна триповерхова будівля з горищем та підвалом. Система розпланування комбінована: містить в собі елементи зальної, одно-, двобічної коридорної та багатокамерної систем. Композиція об’єму будівлі підпорядковується головній осі. Зі сторони вул. Сагайдачного симетрично розташовані західне і східне крило будівлі утворюють відкритий внутрішній двір. На чоловому фасаді, зорієнтованому на пл. Театральну, її позначає шестиколонний портик з півколонами коринфського ордеру, завершений трикутним фронтоном. Фронтон портику увінчано антефіксами у вигляді скульптурної групи з трьох жіночих фігур (на вершині фронтону) та декоративних елементів на його кутах. У внутрішньому дворику головну, повздовжню, вісь закріплено балконом на другому поверсі. Метричний стрій інших фасадів сформовано за допомогою міжвіконних пілястр, що членують поле стіни на вертикальні прясла, розвиваючись на висоту трьох поверхів і підтримуючи розвинутий профільований карниз, завершений рядом кронштейнів по периметру будівлі. Вертикальність членувань фасадів підкреслюють спарені вікна 1-го, 2-го та 3-го поверхів бічних фасадів. Об’єм колосникової частини сцени накритий двосхилим дахом, який утворює на східному та західному фасадах низькі щипці, прорізані трьома вікнами для вентиляції сценічної частини. Вінчання колосникової коробки виконане у вигляді широкого профільованого карнизу. Внутрішнє оздоблення приміщень глядацької частини виконане з використанням цінних порід каменю (мармурові сходи у вестибюлі театру, міжповерхові сходові марші, облицювання цим же каменем стовпів в гардеробі для глядачів). У фойє першого поверху поверхні стін глядацької зали та колони поштукатурені „під мармур”. На цій же стіні вмонтоване декоративне панно на мистецьку тематику. Прийняте колористичне вирішення базується на теплій кольоровій гамі: поєднанні світло-жовтих, бежевих відтінків поверхонь стін, теракотових, вохристих кольорів поверхонь стін зали для глядачів та фустів колон, білих стель, карнизів, ліпних, вкритих позолотою, алебастрових елементів стелі, лож та балконів.

  Будинок театру є зразком архітектури радянського неокласицизму з унікальними трансформаціями його об’ємно-планувальної структури.

ks0081 dramteatr rivne 02

Фото 2. Загальний вигляд з північного заходу.

ks0081 dramteatr rivne 05

Фото 3. Фрагмент західного фасаду.

ks0081 dramteatr rivne 03

Фото 4. Загальний вигляд з півночі.

ks0081 dramteatr rivne 04

Фото 5. Загальний вигляд з північного сходу.

ks0081 dramteatr rivne 06

Фото 6. В'їзна брама внутрішнього двору.

ks0081 dramteatr rivne 07

Фото 7. Фрагмент внутрішнього двору.

ks0081 dramteatr rivne 08

Фото 8. Гардероб.

ks0081 dramteatr rivne 09

Фото 9. Аванвестибюль.

ks0081 dramteatr rivne 10

Фото 10. Інтер'єр глядацької зали.

Світлини 1 - 10 фотофіксація 2007 року П.А. Ричкова.

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація