Церква Стефана, м. Рівне

ks0075 tserkva stefana rivne 1

Стефанівська церква

Пам’ятка архітектури місцевого значення (охор. № 6-Рв),
взята на державний облік рішенням Рівненського облвиконкому від 28.07.1990  № 140

Церква розташована за адресою: вул. Соборна 8а, м. Рівне, Рівненська область.

  Згідно інформації М.І.Теодоровича церква побудована на міському цвинтарі на східній околиці міста коштом Катерини Красовської на могилі її чоловіка генерала Стефана Красовського. Освячення відбулося в 1850р.

  Церква розташована в південно-західній частині нині недіючого кладовища «Грабник» поблизу новозбудованого Свято-Покровського собору на перехресті вулиць Соборної та кн.Володимира. Головний підхід до храму – з південного заходу. В силу незначних фізичних розмірів та багатолітньої деревної рослинності композиційна роль храму в навколишньому середовищі обмежуються невеликою територією, безпосередньо до цього храму прилеглої.

  Невеликий однобаневий дерев’яний, хрещатий в плані храм з рівновисокими прямокутними зрубами. Над центральним зрубом знаходиться другий ярус у вигляді четверика з півциркульними вікнами, що завершується чотирисхилим дахом з невеличкою маківкою. З західної сторгни майже рівнобічного прострового хреста церкви прибудована двоярусна дзвіниця, в якій влаштовано головний вхід до храму. З півдня та півночі до вівтарного східного зрубу прибудовані допоміжні приміщення ризниці та пономарні з похилими односхилими дахами. Стінові конструкції мають ззовні вертикальне шалювання.з дощок різної ширини з брусковими нащільниками. Невисокий мурований цоколь відділений від зовнішньої поверхні стін дощатим фартухом. Профілювання карнизу невиражене. Віконні отвори на зрубах облямовані спрощеними лиштвами. Зовнішні кути зрубів підкреслені пілястроподібними дошками. Колористична гама на момент паспортизації грунтується на світлобежевому тонуванні основних стінових поверхонь з виділенням коричневою фарбою кутових пілястр, віконних лиштв та дверей. Дахи першого ярусу виконані з бляхи і пофарбовані в зелений колір. Верхи центральнрої бані та дзвінниці покриті анодованою бляхою з імітацією позолоти. За деякими ознаками (трикутні причілки, форма вікон центрального підбанника) можна фіксувати стилістичний вплив пізнього класицизму.

  Під час ремонтних робіт 2003-2005 рр. над зоною головного західного входу влаштовано дисгармонійне відкрите піддашшя з металевим каркасом та прозорим пластиковим дахом синього кольору. Водночас прилеглі підходи отримали мощення з штучного бетонного каменю. Тоді ж були замінені окремі конструктивні елементи і встановлені нові металеві хрести. В 2006 році стара покрівля дахів заміненна покрівельною жестю фірми «Ранніла», а бані та маківки – жестю з напиленням, що імітує позолоту.

  Навколо храму в безпосередній близькості до нього знаходяться численні поховання другої половини ХІХ – першої половини ХХ ст. Окремі надгробки мають певну мистецьку та історичну цінність.

  Церква є показовим взірцем дерев’яного храмового будівництва І-ї половини ХІХ ст., в архітектурних формах якого спостерігаються стилістичні впливи пізнього класицизму.

ks0075 tserkva stefana rivne 2

Фото 2. Загальний вигляд зі сходу

ks0075 tserkva stefana rivne 3

Фото 3. Загальний вигляд з півночі

ks0075 tserkva stefana rivne 4

Фото 4. Загальний вигляд інтер'єру з притвору.

ks0075 tserkva stefana rivne 5

Фото 5. Фрагмент іконостасу.

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація