Дзвіниця церкви Богоявлення Господнього, м. Острог

ks0072 dzvinycja tserkvy bogojavlennja ostrog 1

Дзвіниця Богоявленського собору

Пам’ятка архітектури місцевого значення (охор. № 155-Рв),
взята на державний облік рішенням Рівненського облвиконкому від 28.07.1990  № 140

Пам’ятка розташована за адресою:
вул. Академічна, м. Острог, Рівненський район, Рівненська область.

  Споруджена в 1905 році на місці, де раніше знаходилася стара в’їзна брама у вигляді арочного проїзду в мурованій стіні.

  Надбрамна дзвіниця розташовується на північно-західному кордоні Острозького замку і відіграє роль головного і єдиного в’їзду на його територію. Зважаючи на помітно меншу висоту в порівнянні з церквою Богоявлення Господнього надбрамна дзвіниця відіграє лише роль локального вертикального акценту.

  Об’єкт  розташований на краю північно-західної  частини замкового пагорбу (Замкової Гори). Зовнішній насип з півночі, по якому прокладено проїзд до замку – штучного походження (раніше на цьому місці  знаходився високий місток, перекинутий через глибокий рів (очевидно, також штучного походження).

  Будівля мурована з керамічної цегли з однобаневим  верхом. Належить до останнього етапу формування замку князів Острозьких.

  Перший ярус дзвіниці, розташований на рівні замкового подвір’я, має симетричне тридільне розпланування, в центральній підвищеній частині якого влаштований  проїзд з високими металевими воротами та циліндричним склепінням.

  Обабіч проїзду два допоміжних приміщення службового призначення. В окремій секції східного приміщення влаштовані сходи, що виходять спочатку на верх склепіння над проїздом, а потім ведуть до  горішнього ярусу, де знаходяться дзвони.

  Цокольна частина відповідає габаритам першого ярусу і має окремий вхід з заходу від старого оборонного рову. В цокольній частині будівлі знаходиться вхід до підземного переходу, що веде до церкви Богоявлення Господнього.

  Над центральною частиною першого ярусу розташований восьмигранний підбанник, в архітектурних пропорціях та  деталюванні якого вгадується намагання використати форми вінцевих бань церкви Богоявлення Господнього.
Надбрамна дзвіниця входить до складу замкового комплексу князів Острозьких як найпізніша його частина.

  Будівля є складовою частиною замкового ансамблю князів Острозьких і, незважаючи на її доволі пізнє походження, відіграє в цьому ансамблі помітну композиційну роль. Є також взірцем використання так званого «єпархіального» стилю в православній церковній архітектурі Волині початку ХХ ст.

ks0072 dzvinycja tserkvy bogojavlennja ostrog 2

Фото 2. Північний фасад.

ks0072 dzvinycja tserkvy bogojavlennja ostrog 3

ks0072 dzvinycja tserkvy bogojavlennja ostrog 7

ks0072 dzvinycja tserkvy bogojavlennja ostrog 4

Фото 5. Південний фасад.

ks0072 dzvinycja tserkvy bogojavlennja ostrog 5

Фото 6. Західний фасад.

ks0072 dzvinycja tserkvy bogojavlennja ostrog 6

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація