Управління культури і туризму Рівненської облдержадміністрації

Башта Нова (Кругла), м. Острог

ks0071 bashta krugla ostrog 01

Башта Нова (Кругла)

Пам’ятка архітектури національного значення (охор. № 602/2), взята на державний облік
Постановою Ради Міністрів УРСР від 24.08.1963 № 970,

Розташована за адресою: вул. Академічна, 5, м. Острог,
Рівненський район Рівненська область

  Встановлено, що замковий комплекс на Садовій або Замковій горі Острога був збудований на території давньоруського городища XI – XII ст. ст. Першим будівничим замку і міста був Дмитро – Любарт Гедеминович. Першою оборонною кам’яною спорудою замку була Вежа Мурована. Замок в цей період являв собою, очевидно, тип однобаштової фортеці з дерев’яними стінами і одною житловою і оборонною баштою – донжоном. Костянтин Іванович Острозький, який вже на початок XVI ст. був одним з найбагатших вельмож Великого князівства Литовського “обнёс каменной стеной с башнями замковую гору”. Завершує будівництво фортечних споруд Костянтин Костянтинович Острозький. Ровесниця оборонних мурів замку башта Нова збудована на початку XVI ст. Призначенням її було ведення флангового обстрілу супротивника і підсилення обороноздатності кута фортечних мурів. В Європі такі башти будувались з ХІІІ по XVI ст. включно. В інвертарних описах згадується як “башта Нова”, або башта кругла, загальноміська (за обов’язком міщан ремонтувати її).

  Башта розташована на південно-західному куті замкового подвір’я. Є важливим акцентом в міському середовищі, в нерегулярній системі розпланування міста.

  Споруда складена з каменю і цегли, кругла в плані, з боку двору з трапецієвидним вирізом. Триярусна, з цокольним ярусом з боку рова, нижня частина глуха, укріплена трьома контрфорсами, верхні яруси мають бійниці. Завершує башту пояс машикулів на фігурних кам’яних кронштейнах, які несуть глуху аркаду з профільованими імпостами і фігурні зубці.

  Споруда триярусна. Перші два яруси були збудовані на початку XVI ст. В цей час її напевно вінчали зубці. Пізніше був надбудований третій ярус (кінець XVI ст. – початок XVII ст.) і зубці стали простінками між бійницями третього ярусу.

  За художніми властивостями башта є видатним витвором української архітектури XVI ст., що набула свій розвиток під впливом ренесансу.

ks0071 bashta krugla ostrog 02

ks0071 bashta krugla ostrog 03

ks0071 bashta krugla ostrog 04

ks0071 bashta krugla ostrog 05

ks0071 bashta krugla ostrog 06

ks0071 bashta krugla ostrog 07

ks0071 bashta krugla ostrog 08

ks0071 bashta krugla ostrog 09

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація