Вежа мурована, м. Острог
- Останнє оновлення: Четвер, 22 квітня 2021, 18:29
- Перегляди: 2208
Вежа Мурована (Сторожева башта)
Пам’ятка архітектури національного значення (охор. № 602/1), взята на державний облік
Постановою Ради Міністрів УРСР від 24.08.1963 № 970
Розташована за адресою: вул. Академічна, 5, м. Острог,
Рівненський район, Рівненська область
Першою оборонною кам’яною спорудою Острозького замку була Вежа Мурована. О.М.Годованюк датує її побудову XIV ст. Замок в цей період являв собою тип однобаштової фортеці з дерев′яними фортечними мурами і одною житловою і оборонною баштою-донжоном. Вже в кінці XIII - поч. XIV ст. кам’яні башти такого типу існували в Стовп’є, Белавіно, Кам’янці-Литовському, Чарторийському і в інших містах. Приміщення вежі були пристосовані для зберігання припасів, тут була криниця для води, всі необхідні компоненти захисту фортеці в період облоги. Тут же був необхідний для життя феодала зал для урочистостей, житла.
Костянтин Костянтинович Острозький в кінці XVI ст. здійснив перебудову Вежі Мурованої. В XVII ст. Вежа Мурована з’єднувалась критою галереєю з Богоявленською церквою. Контрфорси башти з′явились в період XV-XVII ст. В кінці XVI ст. споруда дістала ренесансний декор. В 1797 році давній третій ярус був розібраний і на початку XIX ст. збудований знову. Упродовж XIX ст. споруда зазнала окремих перебудов. В 1913-1915 роках проведені ремонтно-реставраційні роботи з пристосуванням споруди під культурно-просвітницькі цілі (історичний музей, бібліотека, зала для народних читань). Роботи проводились архітектором Леонтовичем, під керівництвом академіка П.П.Покришкіна. Архітектурний вигляд, що склався на кінець XIX ст. був збережений.
Башта розташована в південно-східній частині замку на крутому схилі пагорба. Є важливим акцентом в міському середовищі, в нерегулярній системі розпланування міста.
Башта складена з пісковику і цегли. В плані наближена до прямокутника, на південному фасаді асиметрично розташований великий півкруглий виступ. З півдня, заходу і сходу укріплена контрфорсами. Із-за різкого перепаду рельєфу споруда з зовнішнього боку має три яруси, а з боку подвір’я замку - два. Нижній, або підвальний, поверх складається з чотирьох приміщень, в одному з яких був давній колодязь. Головний зал підвалу перекритий хрестовим склепінням, інші - півциркульними склепіннями. В проміжному ярусі збереглась єдина первісна бійниця. Середній ярус розташований на рівні подвір’я дитинця, складається, як і нижній, з чотирьох приміщень, перекритих півциркульними склепіннями, має два входи з боку двору. Головний зал цього ярусу має п’ять бійниць, перекритий півциркульним склепінням з розпалубками. Верхній поверх складається з семи кімнат і півкруглої веранди. Перекриття плоскі. В одній з кімнат зберігся ренесансний портал XVI ст.
Готичний портал середнього яруса і ренесансний верхнього яруса свідчать про перебудови і надбудови Вежі впродовж XIV-XVII ст. В кінці XVIII ст. розібраний третій ярус знову відновлений в XIX ст. На початку XX ст. після ремонтно-реставраційних робіт споруда пристосовується під культурно-просвітницький заклад. (Музей Братства ім. князів Острозьких).
Вежа Мурована є унікальним витвором оборонної архітектури середньовічної Волині.
В наш час у приміщенні споруди розміщена експозиція краєзнавчого музею.