Вежа мурована, м. Острог

ks0070 vezha murovana ostrog 01

Вежа Мурована (Сторожева башта)

Пам’ятка архітектури національного значення (охор. № 602/1), взята на державний облік
Постановою Ради  Міністрів УРСР від 24.08.1963 № 970

Розташована за адресою: вул. Академічна, 5, м. Острог,
Рівненський район, Рівненська область

  Першою оборонною кам’яною спорудою Острозького замку була Вежа Мурована. О.М.Годованюк датує її побудову XIV ст. Замок в цей період являв собою тип однобаштової фортеці з дерев′яними фортечними мурами і одною житловою і оборонною баштою-донжоном. Вже в кінці XIII - поч. XIV ст. кам’яні башти такого типу існували в Стовп’є, Белавіно, Кам’янці-Литовському, Чарторийському і в інших містах. Приміщення вежі були пристосовані для зберігання припасів, тут була криниця для води, всі необхідні компоненти захисту фортеці в період облоги. Тут же був необхідний для життя феодала зал для урочистостей, житла.

ks0070 vezha murovana ostrog 02

ks0070 vezha murovana ostrog 03

ks0070 vezha murovana ostrog 04

ks0070 vezha murovana ostrog 05

  Костянтин Костянтинович Острозький в кінці XVI ст. здійснив перебудову Вежі Мурованої. В XVII ст. Вежа Мурована з’єднувалась критою галереєю з Богоявленською церквою. Контрфорси башти з′явились в період XV-XVII ст. В кінці XVI ст. споруда дістала ренесансний декор. В 1797 році давній третій ярус був розібраний і на початку XIX ст. збудований знову. Упродовж XIX ст. споруда зазнала окремих перебудов. В 1913-1915 роках проведені ремонтно-реставраційні роботи з пристосуванням споруди під культурно-просвітницькі цілі (історичний музей, бібліотека, зала для народних читань). Роботи проводились архітектором Леонтовичем, під керівництвом академіка П.П.Покришкіна. Архітектурний вигляд, що склався на кінець XIX ст. був збережений.

  Башта розташована в південно-східній частині замку на крутому схилі пагорба. Є важливим акцентом в міському середовищі, в нерегулярній системі розпланування міста.

  Башта складена з пісковику і цегли. В плані наближена до прямокутника, на південному фасаді асиметрично розташований великий півкруглий виступ. З півдня, заходу і сходу укріплена контрфорсами. Із-за різкого перепаду рельєфу споруда з зовнішнього боку має три яруси, а з боку подвір’я замку - два. Нижній, або підвальний, поверх складається з чотирьох приміщень, в одному з яких був давній колодязь. Головний зал підвалу перекритий хрестовим склепінням, інші - півциркульними склепіннями. В проміжному ярусі збереглась єдина первісна бійниця. Середній ярус розташований на рівні подвір’я дитинця, складається, як і нижній, з чотирьох приміщень, перекритих півциркульними склепіннями, має два входи з боку двору. Головний зал цього ярусу має п’ять бійниць, перекритий півциркульним склепінням з розпалубками. Верхній поверх складається з семи кімнат і півкруглої веранди. Перекриття плоскі. В одній з кімнат зберігся ренесансний портал XVI ст.

  Готичний портал середнього яруса і ренесансний верхнього яруса свідчать про перебудови і надбудови Вежі впродовж XIV-XVII ст. В кінці XVIII ст. розібраний третій ярус знову відновлений в XIX ст. На початку XX ст. після ремонтно-реставраційних робіт споруда пристосовується під культурно-просвітницький заклад. (Музей Братства ім. князів Острозьких).

  Вежа Мурована є унікальним витвором оборонної архітектури середньовічної Волині.

  В наш час у приміщенні споруди розміщена експозиція краєзнавчого музею.

ks0070 vezha murovana ostrog 06

ks0070 vezha murovana ostrog 07

ks0070 vezha murovana ostrog 08

ks0070 vezha murovana ostrog 09

ks0070 vezha murovana ostrog 10

ks0070 vezha murovana ostrog 11

ks0070 vezha murovana ostrog 12

ks0070 vezha murovana ostrog 13

ks0070 vezha murovana ostrog 14

ks0070 vezha murovana ostrog 15

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація