Управління культури і туризму Рівненської облдержадміністрації

Межовий стовп, м. Острог

ks0067 mezhovyj stovp ostrog 1

Межовий стовп

Пам’ятка архітектури місцевого значення (охор. № 163-Рв),
взята на державний облік рішенням Рівненського облвиконкому від 28.07.1990  № 140

Пам’ятка розташована за адресою:
вул. Князів Острозьких, м. Острог, Рівненський район, Рівненська область.

  Межовий стовп у вигляді каплички фіксується в джерелах з XVIII ст. Традиція його встановлення має давнє коріння. Межові стовпи відомі з доби античності. Як правило вони ставилися на перехрестях доріг, кордонах міст і земельних володінь. В часи християнства вони набувають форми невеличких капличок у вигляді круглого або квадратного стовпа з дахом під яким ставили фігури Христа, Божої Матері або інших святих. Такі стовпи в народі отримали назву «фігури». В путівнику «Ilustrowany przewodnik po Wołyniu» М.Орлович пише, що на межовому стовпі знаходилася скульптура святої Анни. За його ж словами стовп міг бути споруджений Анною-Алоїзою Ходкевич у першій половині XVII ст.

  Об’єкт розташовується на північному боці вулиці Князів Острозьких, котра в стародавні часи слугувала одним з головних під’їздів до міста і з’єднувала Острог з містечком Межиріч. Має помітне композиційне значення в навколишньому середовищі як локальна вертикальна домінанта.

  Межовий стовп відноситься до типу меморативносакральної споруди у вигляді круглого стовпа на прямокутному п’єдесталі з розташованою нагорі невеликим скульптурним зображенням жіночої фігури з дитятком під невеличким балдахіном з чотирисхилим наметовим дашком на чотирьох опорах.

  Стовп, очевидно, зазнав в минулому неодноразових ремонтів та поновлень. Остання суттєва акція полягала в облицюванні п’єдесталу кам’яною плиткою типу «брекчії», що відчутно девальвувало властивий пам’ятці «дух» старовини.

  Пам’ятка належить до розповсюдженого раніше, а тепер практично втраченого типу придорожніх «фігур», що споруджувалися з різних мотивацій, переважно сакрального та меморативного характеру.

ks0067 mezhovyj stovp ostrog 2

ks0067 mezhovyj stovp ostrog 3

Фото 3, 4 - світлини 2008 року.

ks0067 mezhovyj stovp ostrog 4

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація