Церква Бориса і Гліба, с. Коблин
- Останнє оновлення: Вівторок, 30 березня 2021, 16:09
- Перегляди: 1698
Церква св. Бориса і Гліба
Пам’ятка архітектури місцевого значення (охор. № 153-Рв),
взята на державний облік рішенням Рівненського облвиконкому від 28.07.1990 № 140
Церква розташована за адресою: с. Коблин, Дубенський район, Рівненська область.
Поблизу села виявлено залишки стоянки кам’яного віку. Відомо також, що в ХVІ ст. Коблин мав статус містечка, в якому був досить потужний дерев’яний замок. Ландшафтні особливості дозволяють стверджувати, що теперішня церква знаходиться саме на території колишнього замку. Згідно свідчень в краєзнавчій літературі (М.Теодорович) попередня дерев’яна церква св. Бориса і Гліба була збудована в 1795 р. на місці, де стояла ще старіша з XVI ст. Повідомляється, що в 1887 році на цьому ж місці будувалася нова церква, яка збереглася до нашого часу. Дата завершення будівництва невідома, а тому коректна хронологічна атрибуція храму – друга половина 1880-х років.
Храм знаходиться в західній частині села, відіграє роль локальної висотної домінанти.
Дерев’яний, чотиризрубний, безстовпний, однобаневий храм з дзвіницею над притвором. Компактна будівля з виразними висотними акцентами завершень над притвором та навою: шатрові дахи з маківками вишуканої форми. Поверхня фасадів обшита горизонтальною шалівкою, віконні прорізи обрамлені наличниками. Перед бічним входом в церкву з південної сторони прибудований ганок з накриттям на дерев’яних стовпчиках. Сходи на дзвіницю розташовуються в притворі, поверхня стін підкупольного барабану, підшивна стеля вкриті олійними розписами. Яскравий взірець застосування неоросійського стилю в дерев’яному храмовому зодчестві.
Церква є характерним взірцем православного храмобудування другої половини ХІХ ст. з елементами неоросійського „єпархіального стилю”.
Світлини 2 - 8, фотофіксація 2006 року.