Церква Успіння Пресвятої Богородиці, с. Дорогобуж
- Останнє оновлення: Понеділок, 29 березня 2021, 16:39
- Перегляди: 1630
Успенська церква з дзвіницею.
Пам’ятка архітектури національного значення (охор. №1491),
взята на державний облік Постановою Ради Міністрів УРСР від 06.09.1979 № 442
Церква розташована за адресою: с. Дорогобуж, Рівненський район, Рівненська область.
Успенська або Пречистенська церква в с. Дорогобуж, згідно переказу була заснована у XI ст. як монастирський храм. Дорогобуж як удільне княже місто, у XI – XII ст. ст. відігравав важливу роль у військовій, економічній, та соціальній історії Волині. У XIV ст. доля Дорогобужа була пов’язана з магнатською родиною князів Острозьких, чиї володіння входили у Велике князівство Литовське. Засновником Успенської церкви літературні джерела вказують князя К. К. Острозького (1526 - 1608 роки). В кінці XVIII ст. Успенський монастир зайняли монахи василіанського ордену. У 1786 році церква перебудовувалась. Огляд будівлі церкви у 1840 році, що був проведений після скасування василіанського монастиря, показав, що василіани не переробили інтер’єр церкви згідно з каноном уніатської релігії. Огляд був проведений єпархіальним архітектором Михайловським. Від 1840 року започаткований ремонт, який тягнувся майже 20 років. У 1875 році дах церкви було покрито даховим залізом замість гонтового покриття. У 1908 році монастирські будівлі були розібрані, із цього матеріалу була побудована нині існуюча огорожа церковного подвір’я, побудований будинок паламаря. Згодом церква ремонтувалася ще раз у 1936 році. В 1950 році до церкви була перенесена двоярусна дзвіниця з наметовим дахом, яка з’єднана з головним фасадом і відіграє роль притвору. Ця добудова значно змінила архітектурний вигляд пам’ятки. До того часу дзвіниця була розташована окремо і знаходилась на захід від церкви. У 1983 році спеціалістами Львівської КАРМ інституту «Укрпроектреставрація» були здійснені детальні дослідження пам’ятки, які підтвердили наявність плінфи на цем’яночному розчині, наявність закомар, характерних для давньоруського зодчества. Були виявлені фундаменти абсид і розібраних монастирських корпусів.
Будівля складається з основного цегляного прямокутного об’єму, укріпленого з півночі двома прямокутними контрфорсами і прибудованої до південного фасаду дерев’яної дзвіниці. Церква завершується куполом, з глухим кам’яним ліхтарем, маківкою і хрестом. Купол покоїться на восьмигранному барабані. Дерев’яна дзвіниця триярусна; перший ярус – зруб, другий і третій – каркас, горизонтально шальований дошкою. Головною конструктивною особливістю є чотири гранчастих пристінних пілона, які ділять основний об’єм на три частини і є опорними для чотирьох підпружних арок, що несуть високий восьмигранний барабан, і зімкнуте склепіння над центральним членуванням нави. Притвор перекритий хрестовим склепінням, абсидна частина – півциркульним склепінням. Церква має три основних об’єми, розташованих по осі південь – північ: пресвітерій, наву і захристя. Захристя від нави відокремлено цегляною стіною, де розташований іконостас. Стіни нави і захристя мають стінопис, визначення цінності і стан якого потребує додаткових досліджень. В південній частині пресвітерію знаходяться дерев’яні хори. У стильовому відношенні становить яскравий приклад школи волинської сакральної архітектури.
Споруда церкви була первісно збудована у XI ст. як монастирський храм. На сьогодні збереглись елементи давньоруської кладки по всьому периметру. 1577 рік – одна з припустимих датувань заснування церкви Успенія Богородиці у Дорогобужі. Ймовірно в цей час споруда набула своїх ренесансних рис. В XVIII ст. монахи василіани перебудовують споруду, прибудовуються монастирські корпуси. У 1875 р. церкву було покрито даховим залізом замість гонтового покриття. У 1908 році монастирські будівлі були розібрані. Фундаменти Їх були розкриті і зафіксовані під час натурних досліджень спеціалістами Львівської КАРМ інституту «Укрпроектреставрація» в 1982 – 1983 роках. В цей же час були виявлені залишки абсиди і елементи давньоруської кладки. В 1950 році до південного фасаду була перенесена дерев’яна дзвіниця з наметовим дахом.
Пам’ятка є унікальним витвором Волинської школи архітектури доби князівства, ренесансу, бароко. Завдяки збереженості фрагментів давньоруської кладки і елементів ренесансу є одним з унікальних прикладів сакральної споруди одного з регіонів України.
Фото 2. Південний фасад.
Фото 7. Фрагмент західного фасаду.
Фото 9. Вхід на територію церковного подвір'я. (фотофіксація 2011 року)
Фото 10. Інтер'єр. Іконостас. (фотофіксація 2011 року)
Фото 11. Інтер'єр. Купол головної нави. (фотофіксація 2011 року)
Фото 12. Інтер'єр. Вид на хори. (фотофіксація 2011 року)
Фото 13. Південний фасад. (фотофіксація 2011 року)