Церква Параскеви, с. Липки

ks0047 tserkva paraskevy lypky 1

Церква Параскеви

Пам’ятка архітектури місцевого значення (охор. № 61-Рв),
взята на державний облік рішенням Рівненського облвиконкому від 28.07.1990  № 140

Церква Параскеви розташована за адресою: с. Липки Рівненського району,
Рівненська область, GPS координати 50.678867, 26.764711.

  Згідно інформації М.І.Теодоровича (1889 р.) дата спорудження дерев’яної церкви в ім’я св. Великомучениці Параскеви на кошт прихожан – 1841 рік (с.539). Цей же автор повідомляє, що церква споруджена на кам’яному фундаменті, міцна. Водночас наведена ним інформація про те, що копії метричних книг зберігаються тут з 1769 року, є свідченням того, що на місці існуючого сьогодні храму знаходилася старіша церковна будівля, а можливо і не одна. М.І.Теодоровичем відзначено було також, що розташований поряд дім священика ветхий, потребують ремонту також господарські будівлі, але дім псаломщика та клуня нові (с.539). Згадано також, що при церкві знаходиться стара ветха дзвіниця, котра пізніше була замінена новою, яка збереглася дотепер.

  Церква розташована в центральній частині села Липки.

  Будівля дерев’яна, зрубної конструкції. Стара частина церкви (без пізніше прибудованих сіней) являє собою дерев’яний однобаневий, тризрубний храм з рівновисокими зрубами (бабинець, нава, вівтар). Приміщення бабинця наближене в плані до квадрату. Головна нава - також майже квадрат зі співвідношенням ширини до довжини в пропорції 1 : 1,02. План вівтарної частини – у вигляді шестигранника зі зрізаними зовнішніми кутами. До північної сторони вівтаря прибудовано невеликий об’єм ризниці з окремим входом. Природне освітлення забезпечується чотирма прямокутними вікнами в центральній наві, двома прямокутними вікнами – у восьмерику над навою, двома – в бабинці, ще двома – у вівтарній частині. Восьмигранний барабан під маківкою має лише одне невелике віконце на південній грані. Стінові конструкції нижніх зрубів, «восьмерика» та прибудови до вівтаря ззовні мають вертикальне шалювання з дощок та нащільників, поєднаних вгорі характерним фризом у вигляді прямокутних зубчиків. Зовнішні кути зрубів підкреслені тонуванням синьою фарбою темнішого кольору. Профілювання карнизу помірно розвинуте, підкреслено пофарбуванням трьома кольорами – білим, жовтим, синім. Над центральним зрубом знаходиться другий ярус у вигляді масивного восьмерика з двома вікнами з півдня та півночі. Перехід від "четверика" до "восьмерика" здійснено за рахунок кутових трикутних тромпів ("вітрил"). Перекриття восьмерика виконано у вигляді восьмигранного купола з криволінійними ребрами. 3 Ззовні баня на "восьмерику" має грушовидну форму, увінчана ліхтарем з декоративною маківкою на завершенні.. Форма даху над бабинцем та вівтарем – двосхила. Покрівлі бані та дахів над навою та вівтарем виконано з оцинкованої жерсті сірого кольору.

  До найбільш помітних змін в минулому відноситься прибудова сіней до головного входу.

  Церква є показовим взірцем дерев’яного церковного будівництва на Волині в 1-ій половині XІХ ст., в архітектурних формах якого спостерігаються характерні риси народного дерев’яного храмобудування і водночас прослідковується вплив пізнього класицистичного стилю.

ks0047 tserkva paraskevy lypky 2

Світлини 1, 2 - 2020 року.

Світлини 3, 4, 5, 6, 7, 8 - фотофіксація 2012 року

ks0047 tserkva paraskevy lypky 3

ks0047 tserkva paraskevy lypky 4

ks0047 tserkva paraskevy lypky 5

ks0047 tserkva paraskevy lypky 6

ks0047 tserkva paraskevy lypky 7

ks0047 tserkva paraskevy lypky 8

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація