Церква Іоанна Богослова, с. Бабин

ks0044 tserkva ioana bogoslovs babyn 1

Церква Іоанна Богослова (мур.)

Пам’ятка архітектури місцевого значення (охор. № 52-Рв),
взята на державний облік рішенням Рівненського облвиконкому від 28.07.1990  № 140

Церква Іоанна Богослова розташована за адресою: вул. Шевченка, 44, с. Бабин Рівненського району, Рівненська область, GPS координати 50.594687, 26.528522.

  Згідно інформації М.І.Теодоровича (1889 р.) дата спорудження мурованої церкви Іоанна Богослова - 1839 рік. Цей же автор повідомляє, що будівництво було здійснене на кошт княгині Олександри Радзивил та прихожан. Повідомляється також, що храм мурований, критий жерстю, достатньо міцний, а поблизу нього знаходиться стара дерев’яна дзвіниця з 5 дзвонами. Судячи з розташування церкви на зручному підвищенні рельєфу і враховуючи першу історичну згадку про село від 1528 року, виглядає правдоподібним, що на цьому місці храм існував від давніших часів. Дата спорудження нового мурованого храму вписується в той історичний відрізок часу, коли на території Російської імперії і Волині зокрема все ще поширеним залишався класицизм як провідний стилістичний напрямок в архітектурній практиці.

  Будівля мурована з первісною тридільною об’ємно-просторовою композицією. Розпланувальне вирішення є традиційним для давнішого волинського храмобудування з чітко вираженою повздовжньою віссю з заходу на схід. На цій осі розташовані три основні рівновисокі об’єми бабинця, більш просторої центральної нави та вівтарної частини. Приміщення бабинця та центрального приміщення наближені в плані до прямокутників, при цьому їх повздовжні осі перпендикулярні до повздовжньої осі храму. Розпланувальні габарити вівтарної частини наближені до квадрату, а її східна вівтарна стіна має півциркульний в плані абрис. Над центральною частиною храму влаштована півсферична баня на мурованому підбаннику (барабані) еліпсовидної в плані форми. Підбанник сполучається зі стінами за допомогою кутових вітрил (пандативів). Над банею влаштовано «сліпий» ліхтар. Підбанник має чотири прямокутні віконні отвори, розташовані діагонально по відношенню до квадратного плану центрального приміщення. Ззовні мурований підбанник облицьований шалюванням з вертикальних дощок, що є унікальним явищем для мурованих церков. Причини влаштування такої додаткової огороджуючої конструкції, можливо, пов’язані з намаганням захистити підбанник (можливо ушкоджений) від зовнішніх атмосферних впливів. Бабинець перекрито циліндричним склепінням з розпалубками напроти віконних отворів. Вівтарний об’єм, що має напівкруглу в плані абсиду, перекрито комбінацією циліндричного склепіння та конхи. Віконні отвори вівтаря також влаштовані з використання розпалубок. З обох боків до вівтарного об’єму прибудовано два невисоких допоміжних приміщення ризниці та паламарні. Внутрішній простір освітлюється природнім світлом через віконні отвори круглої форми. З західного боку до бабинця прибудовано невисоке приміщення притвору (сіней) з двосхилим дахом. Ззовні вівтарна частина церкви підсилена трьома контрфорсами трикутної форми, котрі, очевидно, були прибудовані до церкви вже після завершення будівництва для запобігання можливим деформаціям стінової конструкції. Одноярусна дерев’яна дзвіниця, очевидно пізнішого походження, розташована з південної сторони церкви в межах огорожі.

  До найбільш помітних змін в минулому відноситься, очевидно, прибудова трьох контрфорсів до півциркульної в плані вівтарної стіни. Явно невластивим для первісного вигляду храму є також дощате шалювання навколо мурованого підбанника. Судячи до конструктивним особливостям і габаритах стінових конструкцій пізніше походження може мати також прибудова західного притвору.

  Церква є показовим, досить рідкісним взірцем мурованого церковного будівництва на Волині в 1-ій половині XIX ст., в архітектурних формах якого спостерігається поєднання окремих класицистичних ознак з об’ємно-композиційними засадами, характерними для народного храмобудування Волині.

ks0044 tserkva ioana bogoslovs babyn 2

ks0044 tserkva ioana bogoslovs babyn 3

ks0044 tserkva ioana bogoslovs babyn 4

Фото 4. Церква Іоанна Богослова в с.Бабин. Вигляд підбаневого простору. Світлина – П.Ричков. 2011 р.

ks0044 tserkva ioana bogoslovs babyn 5

Фото 5. Церква Іоанна Богослова в с.Бабин. Іконостас. Світлина – П.Ричков. 2011 р.

ks0044 tserkva ioana bogoslovs babyn 6

Фото 6. Церква Іоанна Богослова в с.Бабин. Царські врата іконостасу. Світлина – П.Ричков. 2011 р.

ks0044 tserkva ioana bogoslovs babyn 7

Фото 7. Церква Іоанна Богослова в с.Бабин. Загальний вигляд з півдня. Світлина – П.Ричков. 2011 р.

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація