Синагога, м. Острог

ks0042 synagoga ostrog 1

Синагога

Пам’ятка архітектури місцевого значення (охор. № 157-Рв),
взята на державний облік рішенням Рівненського облвиконкому від 28.07.1990  № 140

Пам’ятка розташована за адресою:
вул. Петра Чайковського, 8, м. Острог, Рівненський район, Рівненська область.

  Єврейська громада Острога вважається однією з найдавніших на теренах України і бере свій початок приблизно від середини ХV ст. Загалом єврейська громада Острога  славилася своїми вченими. При синагозі була школа рабинів, тут викладав відомий єврейський вчений і коментатор Талмуду Маршує. При синагозі діяла єврейська друкарня з 1648 по 1832 р. Коли виникла перша острозька синагога, докладних відомостей немає. А.Перлштейн та С. Кардашевич — автори монографій про Острог — датують її 1400 р.

  Очевидно, що перші єврейські божниці в місті були дерев’яні. Коли була споруджена існуюча нині мурована синагога точно не відомо. Згідно повідомлення С. Кардашевича дозвіл на спорудження в Острозі великої мурованої синагоги надала тутешнім євреям власниця цієї частини міста Ганна–Алоїза Ходкевич з тими умовами, що будівля не буде вищою за місцеві католицькі та православні церкви, що тут не будуть відправлятися похоронні ритуали в денний час, що не буде дозволятися винокуріння по неділям тощо. За іншими відомостями (М.Орлович) синагога була заснована в 2-й половині ХVІ ст. з дозволу  князя К.-В.К.Острозького, але в даному випадку мова може йти про споруду-попередницю.

  В минулому синагога зазнавала неодноразових перебудов, добудов, втрат.

  Після першої світової війни синагогу реставрували: зовні відновили тиньк, північну прибудову завершили ренесансовим аттиком, який нагадував аттик головного фасаду. Стіни чіль¬ного фасаду аж до карнизу, окрім тинь¬кованих контрфорсів, обличкували керамічною плиткою.

  До другoї світової війни капітелі пілястр і стовпів були поліхромними, стеля мала орнаментально-рослинний розпис. В інтер'єрі острозької синагоги колись було застосовано сліпий аркатурний пояс під вікнами. З часом цей декоративний мотив став дуже поширеним. В полях аркатури розміщувалися знаки зо¬діаку. При вході збережений ватран з ренесансним білокам'яним обрамуванням. Не відомо, який вигляд мала біма, втрачена під час другої світової війни. Збережена іконографія Арон Гакодешу; виглядає, що походив він з XVIII ст. і був винятково майстер¬ної роботи у стилі пізнього бароко.

  Синагога розташована в стародавній східній частині міста на вулиці, що починалася безпосередньо від загальноміської ринкової площі. Ця територія здавна була заселена єврейським етносом, утворюючи таким чином етнічно-гомогенну частину міської території з вулицями Старожидівською та Новожидівською.

  Одноповерхова, цегляна, прямокутна в плані будівля зального типу.
  За композицією та авторською манерою острозька синагога є близькою до львівської Передміської. Можливо, що її будівничим був львівський цеховий майстер Джакомо Мадлена, який в 1620-х рр. працював у Львові та в околицях Острога.

  Синагога оборонного характеру, тому товщина стін сягає 2,45 м, так само як і оборонних міських мурів. Ззовні будівля позбавлена оздоблення. Тиньковані гладкі стіни викінчені слабо розвиненим карнизом, прорізані, окрім північної, великими півциркульними отворами; західна та східна — підсилені контрфорсами. Елементом укріплення синагоги є ренесансний триярусний аттик з бійницями, яким увінчані східний та західний фасади. На чільному західному фасаді — два невеличких дверних прорізи, обрамованих білим каменем, зі сходами вниз.

  Побудована острозька синагога за дев'ятипольовою планувально-просто¬ровою схемою. До квадратового у плані чоловічого залу від заходу прилягала рівновисока жіноча галерея, прибудована до основного об'єму з півночі на початку XVII ст. коштом відомого Острозького діяча рабина Шломо Ейделіс Маршуе (Шмуель Едельс (Магарша)) (пом. 1629 р.). Ця прибудова була рівновисокою з основним об'ємом споруди, а її західний та східний фасади увінчувалися ренесансними аттиками. Просторий чоловічий зал перекритий дев’ятьма практично рівними полями хрещатих склепінь на підпружних арках, які спираються на чотири восьмигранні стовпи та пілястри з тесаного каменю, увінчані капітелями.

  Острозька синагога за  своїм об’ємно-розпланувальним вирішенням належить до типу так званих дев’ятипольових схем з майже рівновеликими прогонами між опорами та стінами. Кожне поле основного залу перекрите хрещатим склепінням на підпружних арках.

  На момент паспортизації будівля відбувається комплекс відновлювально-реставраційних робіт будівлі: відновлені склепінчасті перекриття, дах, аттики над східним фасадом та західною стіною, оштукатурені східний аттик, віконні відкоси та поверхні стін приміщень.

  З системи внутрішнього опорядження частково уціліли лише різьблені з каменю капітелі колон та пілястр, незначні фрагменти нервюр. При західному вході частково зберігся так званий ватран з ренесансним різним деталюванням з каменю-пісковику.

  Припускається, що до основного, квадратового в плані об’єму чоловічого залу  від заходу були ще в ХVІІ ст. прибудовані рівновисокі приміщення жіночих галерей. Ці галереї на даний час втрачені, як втрачене і вишукане декоративне оздоблення  зовнішніх фасадів (ренесансні аттики) та інтер’єру.

  В кінці ХІХ ст. будівлю замість старого ґонту вкрили бляхою, а на даху облаштували люкарни.

  В радянський час синагога зазнала особливо серйозних втрат та перебудов. Декілька десятиліть використовувалася як складське приміщення, задля чого всередині було влаштовано два поверхи каркасної конструкції, рештки якої залишилися у вигляді бетонних стовпів та балочних гніздових отворів у стінах.
У 2016 р. розпочато реставрацію і капітальний ремонт синагоги.

  Будівля синагоги є одним з перших зразків синагогального будівництва ХVІ – ХVІІ ст., відповідно до так званої дев’ятипольової розпланувальної схеми з чотирма центричними опорами. Є однією з найстаріших синагог Європи.

ks0042 synagoga ostrog 2

ks0042 synagoga ostrog 3

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація