Колишня чоловіча гімназія, м. Острог

ks0041 cholovicha gimnazia ostrog 1

Колишня чоловіча гімназія

Пам’ятка архітектури місцевого значення (охор. № 208-Рв),
взята на державний облік рішенням Рівненського облвиконкому від 28.07.1990  № 140

Пам’ятка розташована за адресою:
Площа Декабристів, 6, м. Острог, Рівненський район, Рівненська область.

  Будівництво чоловічої гімназії у 1876 р. за проектом відомого київського архітектора П.І. Шлейфера стало результатом пожвавлення суспільного та культурного життя в Острозі у 2-й пол. ХІХ ст. Одночасно з гімназією було зведено цілий комплекс споруд: житлові будинки для директора, інспектора, сторожа, лікарня для учнів та господарські будівлі, згруповані навпроти просторого подвір′я.

  Гімназія розташована на північний схід від історичного міського ядра на природному підвищенні. Ця значна для міста триповерхова будівля має важливе містобудівне значення. Вдало поставлена на т.з. Красній Гірці, вона домінувала над забудовою центральної магістралі міста (нині – вулиця Незалежності), створювала висотний акцент у північній частині «Старого міста».

  Складної конфігурації в плані цегляна будівля (Г-подібна з прибудовами), що складається з триповерхового головного корпусу, до якого під прямим кутом з північного сходу та південного заходу примикають одноповерхові частини.

  Головний фасад симетричний за композицією. Центральну частину на п’ять віконних прорізів виділено головним входом, пілястрами на рівні другого-третього поверхів та прямокутним аттиком у завершенні. Головний фасад розчленований міжповерховими карнизами. Перший поверх рустований. Віконні прорізи першого та третього поверхів прямокутні, другого - з арочними перемичками. Оздоблені наличниками, замковими каменями на рівні першого поверху, підвіконними вставками на рівні другого-третього поверхів центральної частини.

  У структурі планування використана змішана система: у головному корпусі – коридорна з двостороннім розташуванням приміщень, у прибудованих корпусах – анфіладна з двостороннім розташуванням приміщень та зальна системи.

  Архітектурно-стилістичне вирішення будівлі колишньої гімназії є зразком стилю неокласицизм, характерного для громадських будівель різного призначення в російській архітектурі 2-ої пол. ХІХ ст. Поверхня фасадів оштукатурена та пофарбована: елементи архітектурного декорування (міжповерхові та вінчаючі карнизи, обрамлення вікон, пілястри) виділені білим кольором, прясла стін – світлим рожевим.

  За видовою приналежністю будівля чоловічої гімназії одночасно є і пам'яткою архітектури, і пам'яткою історії, оскільки у кін. ХІХ – на поч. ХХ ст. тут навчались видатний діяч науки – сходознавець А.Ю.Кримський (1871-1942), відомий український літературознавець і педагог П.К.Волинський.

  Будівля колишньої чоловічої гімназії є одним із характерних зразків будівель навчальних закладів 2-ї половини ХІХ ст., а за своїми архітектурно-стилістичними якостями – неокласицистичного напрямку в російській архітектурі названого періоду.

  Сьогодні в будівлі розташований освітній заклад -  Острозький НВК «Школа І-ІІІ ступенів-гімназія».

ks0041 cholovicha gimnazia ostrog 2

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація