Костел Яна Непомука, м. Дубно
- Останнє оновлення: П'ятниця, 26 лютого 2021, 16:02
- Перегляди: 1628
Парафіяльний костел
Пам’ятка архітектури місцевого значення (охор. № 14-Рв),
взята на державний облік рішеннням Рівненського облвиконкому від 28.07.1990
№ 140
Костел Яна Непомука розташований за адресою:
вул. Костянтина Острозького,18, місто Дубно, Рівненська область.
Однією з духовних святинь Дубна є римо-католицький костел Яна Непомука. Історія парафіяльного костелу у місті Дубні сягає ХVІ ст. Перший храм, про який відомо, був дерев’яний і стояв поблизу місця пізнішого розташування монастиря бернардинів. Він був присвячений на честь святого Андрія.
З-поміж можновладних осіб Речі Посполитої, які надавали фундуші на розвиток храму, були: князь Дмитро Корибут Вишневецький, князь Владислав-Домінік Заславський, Теофілія-Людовика Любомирська, князь Павло та Маріанна Сангушки.
Будівництво костелу розпочалося в 1817 р. і продовжувалося близько 13 років. Освячення парафіяльного костелу відбулось 1 листопада 1830 р. місцевим парохом Алоїзом Осинським. З опису майна костелу 1947 р., що зберігається в Державному історико-культурному заповіднику м. Дубна, видно, що костел був оздоблений дерев’яною різьбою, мав значну кількість вівтарів, що до нашого часу не збереглися. В 1946 р. була спроба закрити костел, але він ще продовжував свою діяльність близько 13 років. Остаточно костел був закритий 21 листопада 1959 р. і в ньому була розміщена спортивна школа. Вівтарі були знищені. У 1990 р. будівля отримала статус пам'ятки архітектури місцевого значення. Костел повернутий релігійній громаді у 1991 році.
Костел названий на честь покровителя костелу - шанованого чеського католицького святого, священика, мученика Яна Непомука.
Цегляна сакральна будівля. За планувальною структурою – тринавова шестистовпна базиліка, на прямокутному плані, з хорами в південній вхідній частині. Габаритні розміри: ширина 22,32 м, довжина 42,60 м, висота – 19,21 м (без хреста). Композиційне вирішення фасадів передбачає домінування головного південного фасаду – симетричного, з невеликим виступаючим фронтоном, акцентованого колонами, які також підкреслюють центральний вхід. Завершується архітектурний об’єм храму розвинутими горизонтальними тягами – вінцевим карнизом. Центральний вхід завершується по вертикалі ступінчатим аттиком зі скульптурою Божої матері. По два боки фронтону розташовані тимпани з нішами. Колони на базах без п’єдесталу, з ентазисом, гладкі, тиньковані, пофарбовані у білий колір акриловими фарбами, підтримують антамблементну частину стіни. Над дверима вікно із лучковим завершенням. Підвіконний фартух у вигляді фасадного дзеркала із написами. Над дверима міститься завершення у вигляді карниза. Цоколь виражений слабо. Загальний об’єм тинькований фактурною штукатуркою сірого кольору. Основний об’єм головного фасаду розділений широким антаблементом з пофарбуванням білого кольору. Цоколь виділений чорним кольором. Східний і західний фасади прямокутної форми з виступами. Вікна прямокутні з циркульним завершенням, по чотири на кожен бічний фасад. В апсиді вікна близькі до квадрата і розташовані горизонтально для освітлення двох ярусів. Дах односкатний, конструкції крокв та обрешітки - дерев’яні. Внутрішній простір перекрито цегляними циркульними склепіннями Сходи на хори – дерев’яні. Конструкції хорів – дерев’яні. Північний фасад видозмінений внаслідок прибудови житла для служителя костелу. Об’єм прибудови прямокутний в плані, одноповерховий, цегляний, виражений цоколь. Дах – двоскатний. Вікна – прямокутні. Підлоги, перекриття, вікна, двері – дерев’яні конструкції.
Костел відноситься до періоду пізнього класицизму і за своїми стильовими ознаками є прикладом провінційного його впровадження.
На сьогодні пам’ятка архітектури місцевого значення входить до складу Державного історико-культурного заповідника м. Дубна і знаходиться в орендному користуванні Луцької дієцезії Римо-католицької церкви в м. Дубні.