Синагога ХVІІІ ст., м. Дубно

ks0027 synagoga dubno 1

Синагога ХVІІІ ст.

Пам’ятка архітектури місцевого значення (охор. № 31-Рв),
взята на державний облік рішенням Рівненського облвиконкому від 28.07.1990 р. №140
Синагога розташована за адресою:
вул. Кирила і Мефодія, 23, м. Дубно, Рівненська обл.

  Велика синагога у місті Дубно – одна з найцікавіших єврейських пам’яток Волині. Споруда являє собою показовий приклад будівництва синагог 18 століття з використанням стилістичних елементів ренесансу та раннього класицизму.

  Синагога розташовується у центральній частині міста на південь від ринкової площі, утворюючи локальну містобудівну домінанту у південній частині старого міста.

  Загальна висота – 22,950 м, довжина становить 31,900 м, ширина – 26,290 метрів. Загальна площа – 924, 64 кв. м. Двоповерхова будівля. У плані близька до квадрата. Композиція фасадів симетрична. На осі симетрії північного фасаду розташовані ворота, обабіч яких розміщено два круглих вікна. До основного об’єму симетрично примикають прямокутні прибудови, що завершуються односхилими дахами. На південно-західному фасаді розташовані два контрфорси, які з’явились орієнтовно у 19 столітті. Внутрішній простір членований на три нави. Кожен з дев’яти компартиментів завершений пониженим сферичним склепінням. Склепіння центральної зали підтримують чотири стовпи восьмигранного січення в плані, завершені капітелями. Перший ярус фасадів розділений горизонтально широкими карнизними тягами та пілястрами над ними. Завершується ярус карнизом. Вікна прямокутної форми. Південна, західна та північна частини синагоги утворені двоповерховими прибудовами до основної зальної частини. Другий поверх внаслідок реконструкцій отримав планувальну структуру коридорного типу. Перекриття комбіноване - дерев’яні балки, при вході збережено хрещате склепіння. Вертикальний комунікаційний зв’язок здійснюється за допомогою сходової клітки у північно-західному куті будівлі.

  Фасад оздоблений рустованими пілястрами на кутах та по довжині фасаду. Конструкції віконних прорізів із циркульним завершенням, обрамлені лиштвами. Об’єм будівлі завершується ліхтарем. Пофарбування фасадів темно-вохристого кольору - основного об’єму та білого кольору - пілястри та руст.

  Будинок синагоги, що зберігся до наших днів, був збудований у 1782-1794 роках у стилі бароко на місці давнішої споруди ХVІ ст. Розташований на колишній торгівельній вулиці, де продавали рибу (тому вона носила одноіменну назву – Рибна). Побудова цієї споруди тривала 12 років. Так написано в хроніці іудейської общини. Цей цінний документ знаходиться у Національній бібліотеці у Єрусалимі.

  Будівництво синагоги було здійснено за сприяння власника міста Дубна та мецената князя Михайла Любомирського. Із вдячності до цієї благородної людини над вхідними дверима будівлі встановили позолочену таблицю. На ній родовий герб Любомирських з ініціалами князя, а під ним – фраза «Ми знаходимося в Божому Домі» і дата новосілля.

  Через багато років, коли позолочений Ковчег у синагозі втратив свій блиск, а дерев’яна підлога почала гнити, Самуїл Гурвіц, власник млина на Сурмичах і тодішній староста синагоги, оновив ковчег золотом, а дерев’яну підлогу замінив на гарні бетонні плити, пожертвувавши на це 1000 срібних рублів.
Із дня заснування синагоги діяв хор, який виконував найкращі композиції єврейської літургії (деякі – навіть на декілька голосів).

  Під час Першої світової війни синагога була частково зруйнована австрійськими військами і реконструйована у 1920-х роках.
У часи німецької окупації поряд із спорудою синагоги німцями було облаштоване єврейське гетто. Після Другої світової війни приміщення використовувалось як склад.

  У радянські часи був пристосований під ДОСААФ (Добровольное общество содействия армии, авиации, флота). У 1980-х роках божницю використовували як виробничу базу реставраційних майстерень.

  Об’єкт узято на державний облік згідно рішення Рівненського облвиконкому від 28.07. 1990 № 140.
Будівля входить до складу Державного історико-культурного заповідника міста Дубна і розташовується на території охоронної зони.

  Згідно Рішення сесії Рівненської обласної ради № 963 від 18.05.2018 р. пам’ятку архітектури місцевого значення – будівлю Синагоги ХVІІІ ст. (охор. № 31-Рв) разом із земельною ділянкою площею 0,2256 га, кадастровий номер 5610300000:01:003:4845 за адресою: м. Дубно, вул. Кирила і Мефодія,23, що обліковувалась на балансі Державного історико-культурного заповідника м. Дубно, було передано із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області у власність територіальної громади міста Дубна.

  Рішенням виконавчого комітету Дубенської міської ради №440 від 18.10.2018 року будівлю було передано на баланс разом із земельною ділянкою за адресою: місто Дубно, вул. Кирила і Мефодія,23 відділу культури і туризму Дубенської міської ради.
Впродовж весни 2018 року за кошти Заповідника було проведено першочергові протиаварійні роботи по заміні перекриття даху. Загальна вартість виконаних робіт – 845,08 тисяч гривень.

  На сьогоднішній день пам’ятка не використовується, знаходиться в аварійному стані і потребує невідкладних ремонтних та реставраційних заходів. Першочерговими є не завершені Дубенською міською радою термінові роботи по перекриттю купола центральної частини даху будівлі, що призводить до затікання арочних цегляних зводів молитовного залу і може спричинити до його обвалу. Внаслідок чого історичний об’єкт продовжує руйнуватись, знаходиться у вкрай катастрофічному стані, що може призвести до його повного знищення.

ks0027 synagoga dubno 2

ks0027 synagoga dubno 3

ks0027 synagoga dubno 5

ks0027 synagoga dubno 4

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація