Надбрамний корпус Дубенського замку
- Останнє оновлення: Середа, 10 лютого 2021, 09:43
- Перегляди: 1608
Надбрамний корпус ХVІ - ХVІІ ст.
(складова комплексу Дубенського замку)
Пам’ятка архітектури національного значення (охор. № 609-Н/1)
Взята на державний облік Постановою Ради Міністрів Української РСР
від 24.08.1963 р. № 970
Надбрамний корпус розташований за адресою:
вул. Замкова, 7a, м. Дубно, Рівненська область.
Замок кн. Острозьких є однією з найдавніших споруд міста Дубно. Він був збудований Костянтином Івановичем Острозьким у 1492 р. На сьогоднішній день ансамбль Дубенського замку складається з трьох пам’яток архітектури: Надбрамного корпусу XVI –XVII ст., палацу кн. Острозьких XVI –XVII ст., палацу кн. Любомирських кінця XVIIІ ст. Його основою був корпус при в’їзній брамі, споруджений у XVI –XVII ст. з порталом у стилі Відродження. Прикрасою брами є герб кн. Острозьких. Перший поверх використовувався для проживання прислуги та варти, на другому поверсі розташовувались житлові кімнати для господарів, а підвали використовувались як замковий арсенал.
За типологією – оборонна споруда, складова фортифікаційного комплексу. Надбрамний корпус – прямокутний в плані, триповерховий з надбрамною вежею, мурований з цегли, підвалини складені з природного каменю на вапняному розчині. На першому поверсі проходить наскрізний прохід, перекритий півциркульним склепінням. Габаритні розміри: довжина – 49,46 м; ширина – 28,40 м; висота – 18,00 м. Загальна площа – 1405 м²; загальний об’єм – 10000 м³.
Надбрамний корпус протягом свого існування неодноразово перебудовувався та укріплювався. У XVII ст. стараннями власника кн. Януша Острозького замок було укріплено двома бастіонами з вартовими вежами по кутах, одна з яких має назву «Беатка» або «Дівоча» і є візитною карткою Дубенського замку. Бастіони з’єднувала оборонна стіна з бійницями, звана куртиною. Бастіон – фортифікаційна споруда, яка зводилася на кутах фортечної огорожі, призначалася для вогневого захисту фортечних мурів, ровів і обстрілу місцевості перед укріпленням. Бастіон зазвичай складався з двох земляних валів, на яких розміщувалися гармати. Силами полонених татар був викопаний глибокий рів, стіни якого зміцнені каменем піщаником і побудовано підвісний міст.
У XVIII ст. власником замку кн. Павлом Сангушком над Надбрамним корпусом було зведено дерев’яну вежу, на якій знаходився годинник із вмонтованим дзвоном, що відліковував час.
У 1914 -1918 роках Надбрамний корпус був напівзруйнований. У такому стані перебував до 30-х років ХХ ст., коли відбулась його реконструкція згідно рішення Воєводського управління консерваторів Польщі.
Надбрамному корпусу, що зберіг лише ядро первісної давньої споруди, до якого первісно прилягали одноповерхові каземати з великими амбразурами, спрямованими до рову, було надано ренесансного характеру. Відбудовані приміщення призначалися для канцелярії староства.
Від надбрамної вежі, яка первісно була значно вищою, залишився лише перший ярус. На світлині 1934 р., де Надбрамний корпус зображений з боку міста, бачимо невелику одноповерхову будівлю з півциркульними вікнами, з двосхилою покрівлею, з арочним ренесансним порталом в’їзду, який завершений півкруглим фронтоном. Вежа корпусу має наметовий дах. У результаті перебудови, споруда Надбрамного корпусу була значно збільшена. Вежа і другий поверх будівлі завершені аттиком з бійницями, вимурованим з червоної цегли. Вікна, за винятком двох круглих вікон вежі, та двох півкруглозавершених вікон дворового фасаду, прямокутної форми, в обрамленнях з сірого каменю. Вхід з боку міста оздоблений арочним ренесансним порталом, викладеним з тесаних білокам’яних блоків. Портал завершений трикутним фронтоном; в центрі порталу поміщено фігурний картуш з гербом князів Острзьких. З боку замкового подвір’я арка проїзду оздоблена замковим каменем, над яким розміщений у прямокутному обрамленні герб князів Любомирських.
У 1989 році Прикарпатський військовий округ передав Дубенський замок на баланс Рівненському головному управлінню архітектури.
У 1993 році Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про Державний історико-культурний заповідник м. Дубно», створений на базі ансамблю пам’яток історії, культури та архітектури міста Дубна. До його складу увійшло 29 об’єктів, зокрема, і Надбрамний корпус XVI ст. як складова фортифікаційного комплексу Дубенського замку.