Палац, смт. Млинів

ks0012 palac mlyniv 1

Палац

Пам’ятка архітектури національного значення (охор. № 612), взята на державний облік Постановою Ради Міністрів УРСР від 24.08.1963 № 970,
розташована за адресою: вул. Івана Франка, 1Б, смт. Млинів, Рівненська область, 35100.

  Маючи садибу в Чорнобилі, графиня Людвіка Хоткевич коло 1785 року вирішила перенести резиденцію ближче до заходу, рідних Підгірців, Варшави і головних комунікаційних шляхів. Новим місцем проживання вона вибрала власне Млинів над рікою Іквою, розташований відносно недалеко міста Дубна, яке на той час славилось своїми ярмарками і пишними шляхетськими балами

  1785 рік вважається роком початку реконструкції млинівської резиденції, закладеної ще в середині XVIII ст. Яном Миколою Хоткевичем, який помер, не встигнувши вибудувати палацу.
  Пізньобароковий комплекс був розташований на високому березі ріки Ікви і огороджений з двох сторін штучно насипаним валом. На осі плану садиби залишено місце під палац, оточене з трьох боків «італійським парком». Тимчасову роль палацу виконувала двоповерхова офіцина. Навпроти неї по другу сторону від в’їздової алеї стояло ще дві офіцини – гостинна і кухонна. Зліва від алеї, що вела на огороджений партер (дитинець) знаходились стайня, возівня, будиночок садівника з оранжереєю, овочевий город та квітник.
  Реконструкція комплексу передбачала побудову палацу і модернізацію парку. Це завдання взявся виконувати садівник і будівничий родини Хоткевичів Леопольд Шлегель. Однак 03.VI.1798 року графиня Людвіка Хоткевичева розірвала контракт із Шлегелем, в зв’язку з чим справами розбудови парку і палацу зайнялись інші архітектори. Попередній проект Шлегеля, залишивши основну канву, дещо змінив варшавський будівничий Карль Шульц, надавши йому виразних класицистичних рис. За роботами наглядав архітектор Ян Слоньовський. Модернізацію парку , імовірно, почергово проводили садівничі-практики Деч, Огоновський, Пірер, Шульц, частково міняючи його структуру і перетворюючи на романтичний за характером.
  Велика кількість врятованих після другої світової війни документів і інвентарних описів дозволяє досить докладно говорити про вигляд парку та палацу на початковій стадії.
  Млинівський палац був будовою монументальною, зведеною з цегли і потинькованою, двоповерховою, з високими обладнаними вікнами сутеринами, прямокутною в плані. Центр сімнадцятиосьового фасаду, зверненого на захід, акцентував глибокий дванадцятиколонний портик.
  З правого боку палацу, на досить значній від нього віддалі стояла офіцина, опорядження якої було повністю закінчене в 1816 році.
  Прямокутна в плані двоповерхова з сутеринами офіцина досконалих пропорцій сама по собі могла б бути садибою.
  Від сторони заїзду дев’ятиосьовий фасад офіцини був почленований пілястрами іонійського ордеру. По центру фасад прикривав портик на чотирьох колонах. Перед портиком здіймалась кам’яна тераса, на якій по всій ширині було влаштовано п’ять сходинок. Вікна і двері нижнього поверху офіцини оздоблювало багате обрамлення, дещо скромніше на другому поверсі.
Зі сторони парку центральну частину тильного фасаду офіцини підкреслював плоский ризаліт, який вінчав щит з ліпним декором.
Млинівський палац, який в 1915 році знаходився якраз на лінії австрійсько-російського фронту зазнав в часи першої світової війни значних пошкоджень.
  В 1921-1939 роках житлом Хоткевичів в Млинові була офіцина докладно відбудована і пристосована до нової функції. Крім палацу і офіцини до 1939 року дійшло ще декілька будівель будованих в др. пол. XVIII і ХІХ століттях, в першу чергу «Філософський будиночок» і «Темплюм».
  Збудована в 1780 році будівля офіцини будь яких суттєвих перебудов екстер’єру не зазнала. Натомість зміна функцій з житлової на адміністративну, а згодом на культурно-просвітницьку призвела до втрат і переробок інтер’єру пам’ятки.
  Останнього ремонту споруда зазнала перед відкриттям музейної експозиції 1978 року. Спостерігаються деякі зміни в планувальній структурі будинку. Сьогодні в Млинівському районному краєзнавчому музеї експонується та зберігається близько 900 експонатів.

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація