Форт, с. Тараканів

 ks0001 fort 1

Форт
Пам’ятка архітектури місцевого значення (охор. № 80-Рв).
Взята на державний облік Розпорядженням представника президента України від 09.07.1993 № 319
Тараканівський форт розташований за адресою:  Дубенський район, с. Тараканів

  Дубенський (Тараканівський) форт “Застава” – бетонне земляне фортечне укріплення із військовим гарнізоном, ударною силою якого виступала артилерійська рота. Був закладений у 1885 р. на лівому березі р. Іква, на відстані 8 верств від міста Дубно, поблизу с. Тараканів як прикордонна мала фортеця. У відповідності до намірів царського уряду, мав прикривати розгортання російських армій на Волині у разі війни між Російською імперією та Австро-Угорщиною. Добудовувався із одночасною реконструкцією впродовж 90-х рр. ХІХ ст.

  Конструктивно об’ємно-просторове вирішення форту сформоване під впливом фортифікаційних теорій другої половини ХІХ ст., коли ще був відсутній чинник військової авіації. Загальна розпланувальна схема фортечної території наближена до квадрату, по периметру якого влаштовані глибокі штучні рови з уцілілими рештками вимуруваних з цегли ескарпів та контрескарпів. З кутових частин цих ровів підземними переходами (потернами) можна було потрапити до заглибленого в землю центрального двоповерхового корпусу. Сьогодні прохідними є три потерни, тоді як четверта західна була підірвана. Трапецієвидний, видовжений в плані центральний корпус оточений по периметру казематами, що відділені від нього вузьким проходом.

  Внутрішні коридори, тунелі, сходи, вертикальні шахти, переходи тощо збереглися в багатьох місцях досить добре. Окремі низинні зони підземної інфраструктури затоплені грунтовими водами.

  Форт було відкрито у 1889 році. Під час великих волинських маневрів у 1890 році до Тараканівського форту прибув російський імператор Олександра ІІІ.

  Згідно з положенням про Дубенський форт від 7 червня 1897 р. функціонували такі підрозділи його управління: комендантське, завідувач артилерійською частиною, виконавець інженерних робіт.

  Розформування гарнізону Дубенського форту пов’язане із розгортанням російсько-японської війни 1904–1905 рр. і відправленням артилерійської роти форту у 1908 р. до м. Владивосток.

  В 1912 р. у складі військово-інженерної інспекції форт відвідав військовий інженер Д. Карбишев. Під час Першої світової війни (літо 1915 р.) форт був захоплений військами 4-ої австрійської армії. У ході боїв загинуло 200 австрійських солдатів, які були поховані біля форту. Улітку 1916 р., під час Брусиловського прориву російські війська витіснили австрійців з форту.

  Улітку 1920 р. в боях за Дубенський форт брали участь польські та більшовицькі війська   (1 Кінна армія, 45 стрілецька дивізія Південно-Західного фронту). Спроба Червоної Армії штурмом взяти укріплення форту і вибити польські війська успіху не мала.

  Після ІІ Світової війни було дві спроби використати форт для народного господарства. У 1965 р. Міністерство торгівлі УРСР зробило спробу обладнати на базі форту склад консервної продукції. Були проведені ремонти з розчистки казематів, але надмірна вологість і випаровування не давали можливості зберігати продукти.

  Штаб Прикарпатського військового округу також зробив спробу обладнати склад автотракторних запчастин. Були проведені трудомісткі підготовчі роботи, але від ідеї відмовилися з тієї ж причини.

  Комплекс фортифікаційних споруд Тараканівського форту по своїй історичній важливості є схожим із аналогічними спорудами, розташованими на території Західної Європи (Франція, Німеччина, Бельгія, Польща).

  На даний час пам’ятка перебуває на балансі Міністерства оборони України.

 ks0001 fort 2

ks0001 fort 3

ks0001 fort 4

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація