Ткана доріжка Незалежності
- Останнє оновлення: П'ятниця, 23 липня 2021, 17:24
Ткацтво – є основним і характерним видом народного мистецтва на Рівненщині. Це своєрідна «родзинка» нашої ідентичності в світі, яка ще не втрачена. І цю ниточку ми маємо з шаною взяти від наших бабусь, зберегти, розвинути, осучаснити і активно використовувати для інтеграції культури у сталий розвиток. Адже культурна діяльність і культурні товари мають стати економічною складовою розвитку громади. Про це акцентується в глобальних цілях ЮНЕСКО та національних стратегіях розвитку України.
Ткані вироби розраховано, як правило, на задоволення побутових потреб власної сім’ї, близьких родичів, призначені для оформлення житла, використовуються в обрядах. Серед різноманіття цього напряму діяльності – ми зробили акцент на тканих килимах (рядна) та доріжках. Це просто і зручно. Найбільшою характерною ознакою ткацтва доріжок є кольори та геометричність орнаментів, зображених на виробі. Доріжки поєднують в собі тільки прямі кольорові лінії, та зазвичай, не включають в себе інші художні елементи. Серед традиційних кольорів нашого регіону є всі відтінки білого, червоного, чорного. Всі вони не є яскравими, адже символізують автентичність та природність регіону. Серед кольорів тканого виробу в рамках проєкту «Доріжка Незалежності» саме такі, і кожен з них ототожнюється із певним районом Рівненської області. Такі кольори несуть закодовану символіку того чи іншого регіону області, зокрема:
Червоний та чорний – символи національно-визвольного руху: темно-червоний – символ крові, проллятої у боротьбі за незалежність народу, чорний – земля, яка вбирає у себе кров, щоб принести плоди вільної нації; наші предки так і асоціювали ці кольори із кров’ю та землею – адже, кров – це символ життєдіяльності, а земля – це символ родючості, продовження життя;
Зелений – символ Великого Лісу – сакрального середовища, яке поглинає 42 % території, найбільшого багатства нашого краю. Наші предки черпали духовні та фізичні сили від дерев, а також вважалося, що в Лісі живе чисельна кількість духів, що стоять на сторожі добробуту.
Жовтий, коричневий – символи бурштину, священного каміння, смол, якими плачуть віковічні дерева, що існували ще із зародження Світу.
Сірий, темно-синій – символ каміння, нової доби розвитку життя – будівельного процесу, розвитку чисельної кількості рудень, як комерційної складової населення.
Проєкт ініційований Рівненським обласним центром народної творчості та реалізовується спільно з управлінням культури і туризму РОДА. Ідея полягає об’єднати талант, вміння, досвід народних майстрів з 4-х районів нашої області і завдяки створити доріжку в традиціях наших регіонів. Через колір, стиль, візерунок показати різнобарвність нашої громади, які ми різні але ми єдині. Не має значення, де ми народилися та скільки нам років. Лише одне має вирішальне значення: наша спільна Батьківщина і наше спільне майбутнє.
Створена тридцятиметрова доріжка символізує тридцять років Незалежності України. До втілення проекту залучені носії даної традиції – ткалі-майстрині народної творчості Рівненської області, серед яких заслужена майстриня народної творчості Ніна Рабчевська.
Виготовлено на станку, якому близько 200 років, ткалею Галиною Логощук.
Відчути дотик виробу, зустрітися з майстрами та стати учасником проекту «Фото серед автентики» зможе кожен хто прийде на урочистості з нагоди Дня Державного Прапора України та 30- річчя Незалежності України 23 серпня 2021 року на Майдані Просвіти м. Рівного.
Метою проєкту «Доріжка Незалежності» - популяризації ткацтва, як культурної спадщини нашого краю та безпосередньо продукту його діяльності - регіональної доріжки, як самобутнього елементу нашої культури, що поєднує минуле і майбутнє жителів нашого регіону. А сама доріжка символізує шлях, яким Україна йшла до Незалежності, зберігаючи та плекаючи свою культуру, цінності, народність, самобутність для передачі нащадкам!