920 річниця першої писемної згадки про м.Дубно та 528 річниця Дубенському замку

 ID 503

           Сьогодні, 6 листопада о 14.00 в історико-культурному заповіднику м. Дубно відбудуться урочистості з нагоди відзначення 920-ї річниці першої писемної згадки про м. Дубно та 528-ї річниці Дубенського замку, відкриття Тронної зали та адміністративно-виставкових приміщень Дубенського замку.
          Дубенський замок було побудовано наприкінці XV ст. На початку XVII ст. він зазнав докорінної реконструкції, ініційованої князем Янушем Острозьким. Внаслідок цих робіт постав новий оборонно-житловий комплекс, зведений відповідно до бастіонного типу фортифікацій в стилі пізнього ренесансу. Про внутрішнє розпланування приміщень замку відомо недостатньо. Це спричинено, як обмеженою джерельною базою, так і ґрунтовними перебудовами замку у другій половині ХІХ – першій половині ХХ ст. В ході реконструкції Надбрамного корпусу замку в 1934-1937 рр. його домінуюче за висотою приміщення було зроблене вищим. Внутрішня сторона стелі була оздоблена перехрещеними балками з декоративною метою, що дає підстави вважати, що уже у той час польська рада консерваторів прагнула відтворити цю залу на кшталт церемоніальної чи тронної. Зроблена в міжвоєнний час конструктивно-стилістична основа стелі цієї зали була доповнена у наш час декоративними елементами у вигляді розет. Відповідно до основних засад оздоблення доби пізнього ренесансу, верхню частину простору зали прикрашено сюжетно-геральдичним розписом. У ньому вміщено герби родів, які володіли замком і містом Дубном, а також тих, які сприяли піднесенню впливу його власників.
          В нашому розпорядженні є чіткі відомості про наявність у замку портретної галереї, яка обіймала одну з просторих замкових зал. Вірогідно, таке приміщення використовувалось власниками замку для офіційних подій: прийомів, укладення угод, виголошення заяв тощо. Галерею портретів власників Дубенського замку почали формувати, очевидно, починаючи ще з князів Острозьких. Ця справа продовжилася і при князях Заславських, від часу яких зберігся частковий реєстр (1656 р.) наявних у ній портретів. Виготовлено 14 копій портретів власників Дубенського замку і членів їхніх родин. Копії портретів надано такими установами як: Державний історико-культурний заповідник (Остріг), Національний історичний музей (Київ), Львівський історичний музей, Національна картинна галерея ім. Б Возницького (Львів), Національний художній музей (Мінськ, Білорусь), Замойський музей (Замостя, Польща), Національний музей (Варшава, Польща). Збереглися відомості про «Тронне» крісло князя Острозького, яке знаходилося в колекції гощанського поміщика Злотницького. Описи елементів цього крісла були взяті для відтворення його сучасної репліки. На три дверні проходи встановлено двері, прикрашені різьбленим орнаментом, характерним епосі. Відтворено оформлення також прилеглих до церемоніальної зали приміщень.
         Відтворення церемоніальної зали послужить меті популяризації Дубенського замку князів Острозьких. Допоможе пристосувати автентичне середовище замкових приміщень і повʼязані із ними офіційні події для сучасних запитів суспільства.

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація