Боротьба за державність. Як пам’ятати?
- Останнє оновлення: П'ятниця, 07 жовтня 2022, 12:52
Семінар з такою назвою пройшов 6 жовтня 2022 року в актовій залі Рівненського обласного краєзнавчого музею. Його було організовано Українським інститутом національної пам’яті спільно з РОКМ та Національним меморіальним комплексом Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності за підтримки Рівненської обласної військової адміністрації. Мета проведення заходу - популяризація визвольної боротьби Українського народу, переосмислення її звитяжних сторінок, подолання імперських російських і радянських історичних міфів щодо історії України, а також вшанування вояків Української повстанської армії, яка зробила значний внесок у боротьбу за незалежність України, формування національної самосвідомості Українського народу, його військових і державотворчих традицій.
Семінар розпочав директор РОКМ Олександр Булига. Олександр Степанович зазначив важливість проведення подібного заходу напередодні 14 жовтня. Адже саме перед цим сокровенним для усіх українців днем, коли ми вшановуємо Пресвяту Богородицю, звитяжне козацтво, незламних вояків УПА, усіх захисників та захисниць України – буде як ніколи доречним поговорити про особливості збереження пам’яті нашої вікової, героїчної боротьби, про той внесок, який культурні діячі можуть здійснити задля перемоги на інформаційному фронті.
До вітального слова пан директор запросив заступника голови Рівненської обласної ради Сергія Свисталюка. Сергій Анатолійович також підкреслив особливе значення даного заходу: «У 1991 році незалежність нам була подарована Богом. А сьогодні втрачаємо тисячі молодих і не молодих українців та українок, для того, щоб здобути нову державу Україну. Всі воїни, які зараз боронять наші кордони від окупантів, саме вони, творять сучасну державу» - зазначив пан Сергій.
Катерина Романова – завідувачка науково-дослідного відділу Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності, тепло привітала усіх присутніх: колег, музейників та науковців.
В. о. голови Українського інституту національної пам’яті Максим Бурмистий приєднався до заходу через платформу Zoom, побажав плідної та натхненної роботи учасникам семінару.
Крім того, з вітальним словом виступив перший проректор Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, Заслужений учитель України, голова Рівненського обласного об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Іван Вєтров. Він представив присутнім видання, присвячене 100-річчю «Просвіти» (1917-2017).
Начальниця Управління забезпечення реалізації політики національної пам’яті в регіонах Олена Охрімчук виступила з доповіддю на тему Історична пам’ять як складова формування національної ідентичності та виховання патріотизму. Олена Миколаївна ґрунтовно пояснила важливість наукового підходу для формування і впровадження справді українського історичного наративу – очищеного від ворожих міфів, зосередженого на любові, глибокій пошані до своїх нації та країни.
Завідувачка сектору методичної роботи УІНП Ганна Байкєніч розповіла присутнім про деталі створення та результати реалізації Проєктів Українського інституту національної пам’яті для музеїв та закладів освіти. Закладом активно впроваджуються усі сучасні форми роботи з аудиторією – виставки, конференції, створення відео, настільні та онлайн-ігри тощо. Пані Олена закликала усіх колег-науковців за можливості робити це саме, кооперувати власні зусилля.
Андрій Жив’юк – кандидат історичних наук, професор кафедри історії Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука, виступив із темою Дерусифікація найменувань топонімів (годонімів, агоронімів) у Рівному (2016-2022 роки). Андрій Анатолійович підкреслив – зміна назв топонімів є важливим інструментом впливу на громадську свідомість для пропаганди будь-якої держави. Пан Андрій коротко ознайомив присутніх із історією перейменувань вулиць та площ Рівного державами, що прагнули зробити територію міста своєю не лише фізично, а й духовно, а також – розповів учасникам і гостям семінару про більшість проектів із перейменування рівненських топонімів упродовж 2016-2022 рр.. та подальшу долю цих задумів.
Завідувач відділу історії Рівненського обласного краєзнавчого музею Ігор Марчук презентував доповідь Діяльність ОУН-УПА на Рівненщині. Ігор Володимирович розкрив цікаві факти з історії боротьби Української Повстанської Армії – повідав про трагічні та захопливі долі жінок, що боролися в лавах підпілля, проаналізував головні акценти книги «Армія без держави» Тараса Бульби-Боровця.
Лариса Бондарчук – головна спеціалістка Західного міжрегіонального відділу Управління забезпечення реалізації політики національної пам’яті у регіонах, виступала наступною, повідавши про Російську денацифікацію в Україні – від УПА до сьогодні. Проаналізувавши історію намагань окупантів залякувати українців за допомогою примусових виселень, позбавлення документів, тортур і вбивств, пані Лариса аргументовано довела – ні у минулому столітті, ні зараз, брутальний терор росіян не зможе перемогти волю українського народу до спротиву загарбникам.
Далі до слова запросили Лесю Онишко – ученого секретаря Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності, котра підготувала доповідь «Легенда опору»: традиції УПА в організації медичної служби Майдану. Пані Леся вразила слухачів захопливою розповіддю про незламність бойового братерства медиків, чия сталева витримка допомагала українцям тримати стрій у найважчі часи – у період підпільної боротьби проти комуністичної окупації, в часи всенародного повстання супроти узурпації влади президентом-зрадником Януковичем.
Катерина Романова – завідувачка науково-дослідного відділу Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності, детально висвітлила надзвичайно непросту тему – Метаморфози пам’яті: Майдан як війна – війна як Майдан. Проблема визначення місця, яке має посісти Революція Гідності у тій новій моделі української історичної пам’яті, що твориться на наших очах після 24 лютого, дійсно потребує всебічного осмислення. І пані Катерина, поділившись глибокими роздумами з цього приводу, привівши надзвичайно вдалі аналогії між реаліями Майдану та Війни, зробила важливий внесок до роботи у цьому напрямку.
Насамкінець, Олена Охрімчук та Ганна Байкєніч провели Презентацію посібника щодо оновлення змісту експозицій музеїв «Революція в музеї», у якому ретельно описуються ті зміни експозиційної діяльності музейних закладів, які є критично важливими для адаптації їх роботи до викликів сьогодення.
По завершенню офіційною частини семінару учасники захоплено долучилися до нетворкінгу – важливої складової таких заходів. Багато корисної друкованої продукції було передано до РОКМ спікерами, іншими гостями, котрі були присутніми на сьогоднішній змістовній дискусії.
Інформація від КЗ «Рівненський обласний краєзнавчий музей» Рівненської обласної Ради
Дмитро Петрик – науковий співробітник відділу маркетингу, розвитку та комунікацій