А ми були у великому лісі...
- Останнє оновлення: Середа, 22 червня 2022, 18:13
Державне агентство розвитку туризму України, Національний музей народної архітектури та побуту України, Рівненський обласний центр народної творчості, за підтримки Управління культури та туризму Рівненської ОДА, презентували культурні традиції Рівненського Полісся "А ми були у великому лісі…" в рамках державної програми "Мандруй Україною" 17, 18 червня на експозиції "Полісся" НМНАПУ.
Під час презентації глядачів знайомили з туристичними «родзинками» області: архаїчним обрядом «Водіння Куста» від родин Чудіновичів та Ковальчуків, які є носіями звичаю, геометричною вишивкою, поліським серпанком, виготовленням виробів із бурштину. Свої вироби показували заслужена майстриня народної творчості України Ніна Рабчевська, майстриня художньої вишивки Юлія Гончарова, майстер виробів із бурштину Ярослав Рачковський.
Дана презентація спрямована продемонструвати складові обряду свята Трійці та особливості побуту жителів Рівненського Полісся. Під час події відбулося відтворення обряду Водіння куста. Ця традиція має дохристиянське коріння та носить в собі сакральний зміст поклоніння предкам, вшанування померлих родичів та духовного переродження природи крізь призму людської праці та господарської діяльності.
Вишивка Рівненського Полісся носить здебільшого геометричний характер червонного кольору з додаванням для обрамлення синього або ж чорного. Найяскравіші зразки вирізняються поєднанням різноманітних технік: занизування, заволікання, косого хрестика, прямої і косої лічильної гладі, вирізування, мережок, різноманітних способів змережування тощо. Зразки вишивки Рівненського Полісся було представлено роботами вишивальниць Юлії Гончарової та Орисі Рябунець.
Найбільш запитовим ремеслом, яке достойно представляє Рівненщину не тільки в Україні, але й у всьому світі, є виготовлення прикрас з бурштину. Цей напрямок був представлений роботами майстра з виготовлення прикрас із бурштину Ярослава Рачковського: різдвяною шопкою, інкрустованою камінням бурштину, намистом декоративним (чищеним) та лікувальним, а також іконами, інкрустованими камінням бурштину майстрині Лесі Токарської.
Родзинкою нематеріальної культурної спадщини Рівненського Полісся є одяг із поліського серпанку. Особливість серпанкового ткацтва це, власне, технологічний процес створення надтонкого полотна. Упродовж багатьох століть технологію виготовлення серпанкових текстильних виробів передають з покоління в покоління майстри села Крупове на Рівненщині. Яскравою представницею даної традиції є заслужена майстриня народної творчості України Ніна Рабчевська.
І на завершення презентації дослідники регіональної гастроспадщини Ярослав Рачковський та Сергій Востріков розповіли про приготування традиційної страви поліщуків – грибної юшки, яка є невід'ємною складовою культури харчування на Рівненському Поліссі.