Управління культури і туризму Рівненської облдержадміністрації

Заходи із вшанування пам’яті Героїв Крут

220128 robm kruty 1

З нагоди Дня пам’яті Героїв Крут Рівненська обласна бібліотека для молоді провела цикл заходів для студентської молоді: Історична довідка «Їх подвиг живий, неповторний і вічний» та Вечір історичної пам’яті «На Аскольдовій могилі поховали їх...». Ці трагічні події лишили глибокий слід у національній пам’яті, важливо, щоб цю історію знала молодь.

Фахівці зазначили, що Крути – це залізнична станція на Чернігівщині, відома з оборонних боїв (29 або 30 січня) року перед наступом більшовиків на Київ. Адже, наприкінці грудня 1917 року уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки.

Ведучі розповіли, що з кінця грудня 1917 року загін Першої Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького під командою сотника Гончаренка обороняв станцію Бахмач, важливий залізничний вузол на кордоні УНР і РСФРР. 27 січня 1918 до них надійшло підкріплення з Києва – 1-ша сотня новоствореного студентського куреня, складена з добровольців – студентів Українського народного університету, Київського Університету Святого Володимира (нині ім. Шевченка), гімназистів старших класів українських гімназій на чолі з сотником Омельченком.

Найтрагічнішою сторінкою стало те, що відступаючи після виснажливого бою, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівні. Один загін студентів у сутінках втратив орієнтир і вийшов на станцію Крути, уже зайняту червоноармійцями. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років. Також присутні ознайомилися з відео-документальними матеріалами даної історичної події, зокрема фрагментами фільму «Балада про Крути».

Бібліотекарі зазначили, що кров Героїв Крут як вічний вогонь української волі і нагадує усім нам про обов’язок працювати на благо рідної землі.

220128 robm kruty 2

220128 robm kruty 3

220128 robm kruty 4

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація