Захід в рамках Року промоції культурної спадщини Рівненщини

План

проведення круглого столу присвяченого 500-річчю Нобельського Євангелія

Організатор: Рівненська обласна державна адміністрація, Рівненська обласна рада, Рівненський обласний краєзнавчий музей

Час проведення: 29.05.2005 з 11:00 до 13:00

Місце проведення: онлайнконференція Zoom

Ідентифікатор конференції: 861 2210 2519

Пароль: 7LdjET

Продовження круглого столу: Zoom

Ідентифікатор конференції: 835 5252 6876

Пароль: 4CdNcE

Модератор: Олександр Булига – директор КЗ Рівненський обласний краєзнавчий музей» РОР

Вітальне слово: Сергій Гемберг – заступник голови Рівненської обласної державної адміністрації та Любов Романюк – начальник управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації

Доповідачі: краєзнавці Валентина Тумаш-Ляховець та Павло Дубінець – ініціатори створення факсимільних копій Нобельського Євангелія.

Загальне обговорення учасників круглого столу.

Культура «цементує» спільноти, є одним з головних чинників визначення ідентичності. І в цьому «цементуванні» важливу роль відіграє «культурне пригадування», власне, відзначення культурних ювілеїв.

Перша згадка про Нобель зустрічається в Київському літописі під 1158 роком. Там ведеться мова про Небльську волость. Тобто Небль (Нобель) на той час був значним поселенням – центром волості. Про Небль-город велася мова в Галицько-Волинському літописі під 1262 роком. Тоді тут відбулася битва між військом волинського князя Василька Романовича й литовцями.

Загалом Нобель у давнину був значним міським центром на Волинському Поліссі. У ньому існувало п’ять церков, при яких діяли школи й писалися книги. І ось при одній з них, Миколаївській, у 1520 році завершили переписувати Євангеліє. У ньому, зокрема, читаємо:

«…книга ця, названа Євангеліє тетро, створена при королі Сигизмунді, єпископі Іоні, владиці Турівськім та Пінськім, при князеві Федорі Ярославовичі, повелінням христолюбця, раба Божого Симеона Батиєвича, старця Хоїнського, і дана в храм… Святого Миколи в Ноблі. А хто цю книгу візьме від церкви Святого отця Миколи в Ноблі Пінського повіту, той буде проклятий у цей вік і в майбутній. А писав дяк, многогрішний раб Божий Севастьян Аврамович у Ноблі. Закінчена книга ця місяця червня, у перший день місяця, у день Святого Юстина-філософа й мученика Юстина».

Щоправда, в книзі є згадка ще про одного переписувача – дяка Левка. Ймовірно, над книгою працювало кілька переписувачів.

Нобельське Євангеліє свідчить про високий рівень писемної культури, яка існувала в Україні в епоху Середньовіччя. Це є одна з найдавніших писемних пам’яток Волинського Полісся.

Захід відбувається в рамках Року промоції культурної спадщини Рівненщини.

Рівненська обласна рада

Рівненська обласна рада

Міністерства культури та інформаційної політики

Міністерство культури та інформаційної політики

Верховна рада

Президент України

Президент України

Облдержадміністрація

Облдержадміністрація